Na blogu naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej chcielibyśmy poruszyć temat niezwykle ważny – jazda samochodem pod wpływem alkoholu. Co za to grozi? Jakie mogą być skutki takiego zatrzymania? Jednak podejdziemy do tematu trochę inaczej – jazda po alkoholu jako wykroczenie przeciwko całej rodzinie. Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu.

Jazda po alkoholu to wykroczenie

Często ludzie bagatelizują ten temat gdyż jazda pod wpływem alkoholu jest określana jako wykroczenie. Jednak nie umniejsza to tego czynu i może mieć wpływ nie tylko na nas, lecz na całą naszą rodzinę.

Gdzie znajdziemy informację na ten temat?

Jazda po alkoholu jest określona w Kodeksie wykroczeń, a dokładnie w jego 87 artykule. Dokładniej w paragrafach 1, 1a, 2, 3 oraz 4. Możemy tam znaleźć informację o tym, że za ten czyn grozi nam kara w postaci aresztu albo grzywny. Dodatkowo są może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Trzeba pamiętać, że sytuacja gdzie prowadzony jest pojazd pod wpływem alkoholu to nie jedynie sytuacja, gdzie po wypiciu przykładowych “paru piw” siadamy za kierownicę. Jest to także sytuacja, w której owy alkohol jest spożywamy poprzedniego wieczoru i z rana wydaje nam się, że wszystko jest świetnie, a później, gdy zatrzymuje nas policja okazuje się, że w wydychanym przez nas powietrzu dalej jest alkohol. Nawet taka sytuacja może mocno wpłynąć na życie nie tylko samego kierowcy, lecz także na życie całej jego rodziny.

Prowadzenie samochodu po alkoholu, a społeczeństwo

Trzeba pamiętać o tym, że jazda po alkoholu nie jest akceptowalna przez ogół społeczeństwa. Wręcz jest odbierane bardzo negatywnie. Stan po użyciu alkoholu zachodzi wówczas gdy zawartość alkoholu w organizmie kierującego pojazdem wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu.

Jakie są konsekwencje za jazdę po spożyciu alkoholu?

Zgodnie z artykułem, o którym już wspominaliśmy grożą nam trzy kary. Pierwszym rodzajem kary jest areszt, który może zostać zastosowany w wymiarze od 5 do 30 dni. Drugą kwestią jest kara grzywny, która jest w wymiarze od 5 do 5 tysięcy złotych. Trzecią kwestią jest zakaz prowadzenia pojazdów. Wymiar tej kary to od 6 miesięcy do aż 3 lat. Taki zakaz w wielu sytuacjach może oznaczać utratę pracy co mocno odbije się na życiu kierowcy oraz jego bliskich.

Czy po zatrzymaniu prawa jazdy można o nie walczyć?

Są szczególne sytuacje, w których możemy walczyć o utrzymanie prawa jazdy. Jednak są to tak szczególne sytuacje, że naszą radą będzie zaproszenie do kontaktu abyśmy mogli zająć się Państwa sprawą. Zapraszamy do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką.

Nie warto jest wsiadać za kierownicę samochodu po alkoholu. Lecz jak już taka sytuacja się zdarzyła zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią, gdzie zawsze znajdą Państwo pomoc doświadczonych adwokatów, którzy podchodzą do każdej sprawy z pełnym profesjonalizmem. Nasza Kancelaria Prawnicza znajduje się w Białymstoku.