Wiele z osób ma problemy z odzyskaniem pieniędzy, które się im należą w związku z obowiązkiem alimentacyjnym. Są pewne sposoby na odzyskanie takich pieniędzy. Dlatego warto przeczytać najnowszy artykuł na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Zapraszamy do lektury.

Sposób pierwszy – skierować sprawę do komornika sądowego

Gdy były współmałżonek miga się od płacenia alimentów możemy skierować sprawę do komornika sądowego. Wtedy to on będzie próbował je wyegzekwować. Ważną kwestią jest dostarczenie komornikowi ugody zawartej przed sądem lub prawomocny wyrok owego. Te dokumenty są bardzo ważne, gdyż komornik nie może rozpocząć swojej pracy na podstawie ustnej umowy między spornymi stronami. Warto też przekazać wszystkie informacje, które pomogą mu w pracy. Są to pewne określone dokumenty. Warto jest więc skorzystać tutaj z pomocy doświadczonemu prawnikowi, który przyśpieszy sprawę. W Białymstoku takie sprawy prowadzi nasza Kancelaria Prawnicza.

Sposób drugi – prywatny detektyw

Jest to bardziej niekonwencjonalny sposób. Warto jest z niego skorzystać, gdy niestety komornik nie mógł nic zdziałać. Dzieje się to dlatego, że ma on pewne ograniczenia, które określa ustawa. Gdy podejrzewamy (lub jesteśmy pewni), że były współmałżonek ukrywa jakiś majątek lub znaczące dochody.

Sposób trzeci – świadczenie do Funduszu Alimentacyjnego

Fundusz alimentacyjny znajduje się przy ośrodku pomocy społecznej lub przy urzędzie gminy. To do nich trzeba się zgłaszać o wsparcie finansowe, gdy dłużnik się ukrywa lub zbiegł za granicę. Tutaj także są pewne ograniczenia, o których powie Ci Twój prawnik (adwokat).

Sposób czwarty – pomoc z gminy

Oprócz komornika może nam pomóc także gmina. Możemy starać się o taką pomoc gdy otrzymujemy wypłaty z Funduszu Alimentacyjnego lub takie wsparcia się nie otrzymuje. Gmina może podjąć takie działania jak: mobilizacja dłużnika do pracy, zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego, ściągnięcie należności przez podległy urząd skarbowy czy złożenia wniosku do prokuratury o ściganie za przestępstwo niealimenacji.

Sposób piąty – wszczęcie postępowania karnego za przestępstwo niealimentacji

Gdy inne sposoby nie działają możemy wszcząć postępowanie karne za przestępstwo niealimentacji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to środek wręcz ostateczny. Stosowany jest gdy jeden z rodziców cały czas uchyla się od swojego obowiązku alimentacyjnego. W takiej sytuacji dłużnik zagrożony jest nawet pozbawieniem wolności do lat 2.

Sposób jest jeszcze więcej, dlatego też podzieliliśmy ten temat na dwa artykuły. Temat jest bardzo rozległy i warto jest skorzystać z pomocy adwokata. Taki prawnik, który ma doświadczenie oraz rozeznanie w temacie usprawni całą sprawę. Taką Kancelarią jest nasza oraz znajdujemy się w Białymstoku. Zapraszamy do kontaktu.