Prawo rodzinne jest najbliższe dla większości ludzi. To właśnie z nim najczęściej mamy styczność gdy dochodzi do pierwszego kontaktu z prawem. Po rozwodzie powinien nastąpić podział majątku. Czy spłatę współmałżonka można rozłożyć na raty? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku. Zapraszamy do lektury.

Kiedy następuje podział majątku?

Podział majątku następuje po orzeczeniu rozwodu, który to kończy nasze wspólne życie małżeńskie. Osobiście radzimy aby dokonać takiego podziału jak najszybciej po rozwodzie, gdyż zawsze będzie on nam “siedział z tyłu głowy” i nie wszystkie sprawy wtedy będą zakończone. Podział majątku pozwoli nam na zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu dzięki czemu możemy iść naprzód. Trzeba jednak pamiętać o tym, że praktycznie nigdy nie można przeprowadzić podziału majątku w ten sposób, że obie strony otrzymają przedmioty (w tym nieruchomości) o idealnie takiej samej wartości. Wtedy stosuje się odpowiednie dopłaty, które wyrównują tą dysproporcje tak aby podział był równy. Częstą sytuacją jest to, że wspólnym majątkiem jest przykładowo jedno mieszkanie. Oczywiście można wtedy je sprzedać oraz podzielić uzyskane pieniądze po równi, lecz często życie oraz zdolności mieszkaniowe ludzi weryfikują tą sytuację i mieszkania przypada jednej ze stron. Wtedy drugiej stronie trzeba owe mieszkanie (połowie jego wartości) spłacić. Jest to niesamowicie duży wydatek. Czy można taki wydatek rozłożyć na raty?

Nawet Kodeks cywilny (dokładnie artykuł 212) traktuje o zniesieniu współwłasności, które następuje po rozwodzie. Właśnie w tym miejscu znajdziemy zapis o tym, że nierówności w podziale majątku są wyrównywane poprzez dopłaty pieniężne.

Spłata z tytułu podziału majątku wspólnego rozłożona na raty.

Oczywiście ciężko wymagać jednorazowej spłaty tak dużej dużej kwoty jak połowa wartości mieszkania. Wtedy (zgodnie z paragrafem 3 wyżej wymienionego artykułu z Kodeksu cywilnego) sąd wyznacza sposób, wartość oraz termin spłaty drugiej strony “konfliktu”. Czasami sąd może także wyznaczyć sposób zabezpieczenia takiej spłaty.

Czy Sąd zawsze rozłoży spłatę na raty?

Oczywiście odpowiedź na powyższe pytanie to nie. Domyślnie spłata powinna nastąpić poprzez jednorazową zapłatę drugiej stronie. Jednak można taką spłatę rozłożyć na raty, jednak trzeba przedstawić przed Sądem okoliczności, które nas zmuszają do owych rat. Czasami zamiast rat może zostać zasądzona odroczona płatność. Sąd musi tutaj także wziąć pod uwagę takie sprawy jak zdolności mieszkaniowe drugiej strony – czy będzie ona mogła normalnie funkcjonować bez szybkiej oraz jednorazowej spłaty po podziale majątku.

Na jaki czas można rozłożyć płatność?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie ponownie musimy sięgnąć do Kodeksu cywilnego i do artykułu 212, jednak tym razem przechodzimy do paragrafu trzeciego, który informuje nas, że gdy już spłata zostanie rozłożona na raty to termin spłat owych rat nie może przekraczać w sposób łączny dziesięciu lat.

Gdy następuje podział majątku to, naszym zdaniem, wręcz niezbędne jest skorzystanie z pomocy osoby do tego przygotowanej. Warto jest skorzystać z pomocy doświadczonego oraz profesjonalnego adwokata. W Białymstoku warto jest skontaktować się z naszą Kancelarią Adwokacką, która świadczy takie usługi oraz ma ogromne doświadczenie w wszelkiego rodzaju spraw z zakresu prawa rodzinnego (oczywiście nie tylko). Zapraszamy do kontaktu oraz umawiania się na spotkania.