Wydaje się, że jak ktoś chce uzyskać rozwód to nie powinien mieć z tym problemu. Jednak życie nie zawsze pisze takie proste scenariusze. W jakich sytuacjach możemy nie uzyskać rozwodu? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej prowadzonej przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko.

W dniu ślubu, gdy przysięgamy sobie dozgonną miłość oraz wierność nie myślimy o tym, że za pewien czas owa “sielanka” może się skończyć. Nawet w sytuacji, gdy na pierwszy rzut oka związek jest szczęśliwy może się on zakończyć. Polskie prawo przewiduje (mimo tego, że małżeństwo ma charakter trwały) możliwość zakończenia tego typu formalnego związku przed śmiercią któregoś z małżonków.

Jakie konsekwencje ma rozwód?

Nie licząc codzienności, która zmienia się znacząco po rozwodzie w naszym życiu to także następują konkretne konsekwencje prawne. Przede wszystkim następuje zakończenie wspólności majątkowej oraz powinno wykonać się podział owego wspólnego majątku. Gdy para miała wspólne dzieci to trzeba ustalić wszystkie sprawy z nimi związane (takie jak alimenty oraz sposób i czas spotkań z dzieckiem). Po rozwodzie można także wziąć ponownie ślub, co jest niezwykle ważne gdy znajdujemy się w nowym oraz szczęśliwym związku.

Kiedy można nie uzyskać rozwodu?

Na pierwszy rzut oka powinno być żadnych przeciwwskazań do rozwodu gdy związek jest już “martwy”. Jednak są pewne sytuacje gdzie uzyskanie rozwodu sprawia pewne problemy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że związek małżeński możemy zakończyć gdy następuje zupełny i trwały rozkład pożycia. I musimy dany rozkład udowodnić. Sąd ma też wzgląd na dzieci. Na pierwszym miejscu zawsze jest stawiane ich dobro. Najczęściej przed rozwodem atmosfera w domu jest po prostu zła – ciągła cisza lub awantury. Wtedy Sąd musi rozstrzygnąć czy dziecku będzie lepiej w takim domu oraz czy nie pogorszą się jego relacje z rodzicem, który będzie już mieszkał w innym miejscu. Nie jest to łatwy wybór i Sąd ma tutaj ostateczne zdanie.

Następną kwestią, którą Sąd musi wziąć pod rozwagę są zasady współżycia społecznego. Nie są one usystematyzowane poprzez żadne przepisy i sprawia to często pewne problemy. Ostatecznie patrzy się na to czy rozwód nie stoi w sprzeczności z powszechnie uznawanymi zasadami postępowania oraz regułami obyczajowymi i moralnymi. Przykład z życia wzięty – Sąd może nie “dać” rozwodu, gdy jedno z współmałżonków jest nieuleczalnie chory lub wymaga innego rodzaju pomocy materialnej czy opieki moralnej. Rozwód w takiej sytuacji byłby bardzo krzywdzący dla jednej ze stron.

Rozwód to zawsze bardzo ciężki czas i nie należy przechodzić przez niego samodzielnie. Warto zasięgnąć pomocy osoby, która jest profesjonalna i ma duże doświadczenie w tego typu sprawach. W Białymstoku nasza Kancelaria Prawnicza przoduje w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, takiego jak rozwody czy alimenty. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na spotkania i konsultacje.