Witamy w artykule na blogu naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Tytuł wpisu może wydawać się enigmatyczny, gdy teraz zaznaczamy, że jesteśmy z Białegostoku. Jednak trzeba wyszczególnić to, że pracujemy także z Polakami, którzy mieszkają za granicą, np. w Anglii lub Belgii. Czy trzeba wrócić na rozprawę do Polski? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie.

Kiedy nasz majątek staje się wspólny?

Na początku chcielibyśmy przypomnieć o tym, że wspólność majątkowa powstaje między małżonkami z chwilą zawarcia związku małżeńskiego w sposób automatyczny. Oczywiście istnieje odstępstwo od tej reguły – gdy przed ślubem podpisano intercyzę.

Czym jest wspólność majątkowa?

Wspólność majątkowa polega na tym, że wszystko czego dorobi się każdy z współmałżonków w trakcie małżeństwa (niezależnie od tego czy wspólnie czy samodzielnie) wchodzi w skład majątku wspólnego.

Kiedy kończy się wspólność majątkowa?

Tak jak wspólność majątkowa powstaje automatycznie po zawarciu małżeństwa tak kończy się automatycznie po rozwodzie.

Co zalicza się do majątku wspólnego?

Do majątku wspólnego możemy zaliczyć:
– wynagrodzenie za pracę oraz wszelkie dochody, które uzyskujemy z działalności majątkowej;
– dochody, które uzyskujemy z majątku wspólnego (przykładem może być czynsz z najmu mieszkania);
– pieniądze, które zostały zgromadzone na rachunku bankowym.

Gdy przebywamy na stałe poza granicami Polski to także obowiązują nas te przepisy. Podział majątku może być równie (jak nie bardziej) bolesny i stresogenny jak rozwód. Przy takiej sprawie nie musimy przyjeżdżać do Polski. Współpracując z rzetelnym i doświadczonym adwokatem można tą sprawę zakończyć za pomocą telefonu oraz internetu (maile). W taki sposób działa także nasza Kancelaria. Chociaż znajdujemy się w Białymstoku to działamy z Polakami, którzy mieszkają na całym świecie. Według statystyk jest to około 30% obywateli Polski. Zapraszamy serdecznie do kontaktu i współpracy.