W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku prowadzonej przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko poruszymy temat badań DNA. Dlaczego się je wykonuje? Jak wyglądało ustalanie ojcostwa przed takimi badaniami? Zapraszamy do lektury – na prawdę warto.

Badania DNA wykonywane w celu ustalenia ojca dziecka jest niewątpliwie znakiem czasów. Kiedyś trzeba było wykonasz szereg czynności, które ustalały czy dana osoba jest ojcem dziecka – badania grupy krwi, porównywanie zdjęć ojca z dzieciństwa i dziecka, przesłuchanie rzekomego ojca oraz zeznania najbliższych. Teraz to wszystko można zastąpić jednym badaniem DNA, które stwierdza z 99% dokładnością czy dana osoba jest czy nie jest ojcem dziecka. Jest ono bardzo wygodne oraz praktycznie nie zostawia wątpliwości w sprawach typu ustalenie ojcostwa lub zaprzeczenie ojcostwa.

Czy badanie DNA jest niezbędne?

Badanie DNA nie jest badaniem wymaganym, lecz warto je wykonać, gdyż jest to jeden z najpewniejszych dowodów w sprawie. Oczywiście są sytuacje, gdy matka dziecka oraz rzekomy ojciec zgadzają się na temat tego kto jest ojcem i wtedy takie badanie nie jest potrzebne. Jednak w przypadkach spornych jest ono wręcz niezastąpione.

Kto może zlecić badanie DNA?

Badanie DNA możemy wykonać we własnym zakresie, lecz wtedy jego wyniki nie będą dla Sądu wiążące. Wyniki są traktowane wtedy jako opinia prywatna. Jedyną opcją na “pełny” dowód w postaci badania DNA jest zlecenie takich badań przez Sąd.

Kto musi poddać się badaniu DNA?

W teorii to oboje rodziców oraz dziecko powinno poddać się badaniu DNA w celu ustalenia lub zaprzeczenia ojcostwa. W praktyce jednak starczy aby badanie zostało przeprowadzone na ojcu oraz dziecku. Podkreślmy jednak, że w badaniu, na które wysyła nas Sąd najczęściej uczestniczą oboje rodziców.

Kto płaci za badanie DNA?

W tej kwestii nie ma niedomówień – za badanie DNA płacą rodzice dziecka. Czasami płaci oboje rodziców, ale często koszt ten przenoszony jest na osobę, która przegrała sprawę. Praktyka pokazuje, że w trakcie trwania sprawy Sądowej do zapłaty jest zaliczka na badanie, a pełna kwota jest uiszczana po zapadnięciu wyroku.

Czy można zmusić ojca do wykonania badania DNA?

Niestety nie można zmusić ojca do przeprowadzenia badania DNA. Jednak w takiej sytuacji bardzo często Sąd może uznać, że nie stawienie się w klinice na badania DNA jest równoznaczne z przyznaniem racji drugiej stronie sprawy Sądowej.

Dziękujemy za lekturę tego artykułu. Prawo rodzinne to nasza pasja i do każdej sprawy podchodzimy rzetelnie oraz z pełnym profesjonalizmem. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na konsultacje, gdzie będziemy mogli zapoznać się z Państwa problemem. Zapraszamy do Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku.