Tak jak w poprzednim tygodniu pozostajemy w temacie spadków, testametów oraz dziedziczenia. Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku porozmawiamy na temat zachowku. Czym jest zachowek oraz co warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury.

Do czego służy zachowek?

Dzięki zachowkowi możemy zabezpieczyć interesy osób, które po śmierci spadkodawcy miałby korzyści materialne ze spadku lecz zostały pominięte w testamencie. Zachowek należy się najbliższej rodzinie osoby zmarłej.

Komu należy się zachowek, a komu nie?

Tak jak już wspominaliśmy – zachowek należy się najbliższej rodzinie. Kim jest najbliższa rodzina w świetle prawa? Są to zstępni zmarłego tj. dzieci. Oczywiście w przypadku, w którym owe dzieci nie żyją są to ich dzieci, wnukowie i prawnukowie. Drugą grupą to rodzice zmarłego. Jednak zachowek przysługuje tej grupie jedynie w sytuacji, w której byliby powołani do spadku z ustawy. Zachowek nie należy się pewnym grupom osób. Pierwszą grupą są osoby, które zostały wydziedziczone w testamencie. Druga grupa to osoby, które są uznał za niegodne dziedziczenia. Następni są ludzie, którzy zrzekli się dziedziczenia lub odrzucili spadek. Ostatnia grupa to małżonkowie, którzy zostali wyłączeni z dziedziczenia. Są to małżonkowie, z którymi osoba zmarła była w trakcie separacji lub przeciw którym zmarły wystąpił przed śmiercią z uzasadnionym wnioskiem o orzeczenie rozwodu lub separacji z winy współmałżonka.

Kiedy przysługuje zachowek?

Zachowek ma za zadanie chronić interes osób, które nie otrzymały należnej części spadku ani na skutek dziedziczenia (w przypadku spisania testamentu przez zmarłego), ani na skutek darowizny, którą poczyniłby spadkodawca jeszcze za życia, a zaliczonej do spadku. Ma to odzwierciedlenie w przypadku całkowitego braku takich pieniędzy lub częściowego braku.

W jaki sposób pozbawić rodzinę zachowku?

Podstawowym sposobem na pozbawienie rodziny zachowku to sporządzenie testamentu oraz zawarcie w nim wydziedziczenia.

Jaka jest wysokość zachowku?

Wartość zachowku zależna jest od części majątku, która przypadałaby danej osobie w przypadku dziedziczenia ustawowego – gdy nie jest spisany testament. Najczęściej jest to połowa danej wartości. Jednak w przypadku dzieci, które nie ukończyły 18 lat lub są trwale niezdolne do pracy należy się 2/3 tej wartości.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi temat zachowku stał się Państwu o wiele bliższy. W wszelkich sprawach związanych z prawem zachęcamy do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Współpracujemy na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny. Dzięki temu nie ogranicza nas geografia oraz pandemia. Zapraszamy do kontaktu.