Nastąpiła niedziela i wraz z nią nowy artykuł na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez doświadczoną mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Dzisiaj porozmawiamy na temat niezapłaconych alimentów i władzy rodzicielskiej. Czy to łączy się ze sobą? Zapraszamy do lektury.

Gdy nastąpi rozwód czasami zdarza się sytuacja, że jedna osoba “odcina się” od byłego współmałżonka i dziecka. Przykładem może być wyjazd za granicę wraz z niepozostawieniem żadnego kontaktu do siebie. Ustaje także wpływ alimentów na konto. Nie zważając na to druga osoba chce sobie ułożyć życie na nowo i jednym z kroków, które chce wykonać to złożenie wniosku o pozbawienie drugiej strony władzy rodzicielskiej. Czy możliwym jest uzyskanie wyroku, który to zapewni za samo niepłacenie alimentów?

Z jednej stronie brak płatności alimentów jest możliwe do zakwalifikowania jako rażące zaniedbanie obowiązków względem dziecka. Jeżeli tak jest to mamy jasną podstawę do pozbawienia władzy rodzicielskiej. Jest jednak druga strona, którą pokazuje życie. Gdy drugi rodzic chociaż minimalnie interesuje się życiem dziecka i nie zagrażaja jego dobru to pozbawienia go praw rodzicielskich jest niezwykle trudne.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej za niezapłacone alimenty.

Tak jak przy każdej sprawie, która dotyczy dzieci – Sąd zawsze będzie kierować się dobrem dziecka. Pozbawienia praw rodzicielskich jest bardzo mocną ingerencję w życie dziecka i aby to osiągnąć trzeba to dobre umotywować. Niestety najczęściej same nie płacenie alimentów może okazać się za małym powodem do osiągnięcia tego celu.

Dlaczego druga strona nie płaci alimentów?

Nie możemy zapomnieć o tym, że trzeba wykazać dlaczego druga osoba nie płaci alimentów. Oczywiście może tutaj nastąpić sytuacja, że nie poczuwa się do tego, a może być także tak, że nie ma pieniędzy na taką płatność. Oczywiście możemy także wnieść wniosek do Sądu o ukaranie tej osoby za przestępstwo niealimentacji. Jest to pomocne jednak nie jest to automatycznie tożsame z tym, że druga strona zostanie pozbawiona władzy rodzicielskiej.

Parę słów o ograniczeniu władzy rodzicielskiej

Częstszym wyrokiem, który może zapaść to ograniczenie władzy rodzicielskiej. W takiej sytuacji w rękach rodzica mogą pozostać sprawy najważniejsze takie jak – miejsce zamieszkania, wybór szkoły czy sposobie leczenia. Coraz popularniejszym wyrokiem jest także to, że Sąd może nakazać rodzicowi udanie się na psychoterapię, która dokona korekty w jego postawie jako rodzica.

Do kiedy posiadamy władzę rodzicielską?

Nie zapomnijmy także o tym, że najczęściej obowiązek alimentacyjny trwa dłużej niż posiadanie władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko osiągnie pełnoletniość tj. osiągnie wiek 18 lat to decyduje już za siebie samodzielnie.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Każda sprawa w sądzie jest trudna, lecz nic nie może się równać z tymi, które związane są z naszymi dziećmi. Warto więc podjąć współpracę z adwokatem, który jest rzetelny oraz ma doświadczenie w tego typu sprawach. Zapraszamy serdecznie do kontaktu nie tylko osoby z Białegostoku, gdyż dzięki współpracy na odległość (poprzez maile oraz telefonu) nie ogranicza nas geografia. Zapraszamy.