Rozwód to zawsze nieprzyjemny czas. Nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka zawsze stara się Państwu pomóc by był on jak najmniej bolesny. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy Państwu przybliżyć temat podziału majątku oraz tego czy zawsze musi być on przeprowadzony “pół na pół”. Zapraszamy do lektury
Po rozwodzie nie mamy już z współmałżonkiem wspólności majątkowej. Domyślnie udziały w wspólnym majątku były równe, lecz może zostać to zmodyfikowane poprzez odpowiednie wskazanie nierówności.

Nierówny podział majątku następuje tylko w sytuacjach wyjątkowych takich jak wtedy gdy jedna z stron w sposób uporczywy oraz rażący nie przyczyniała się do powiększenia wspólnego majątku. Innym powodem może być dowartościowanie osobistych starań o wychowanie dzieci lub/i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Są dwie przesłanki do nierównego podziału majątku. Obie przesłanki muszą być spełnione aby taki podział nastąpił. Aby wykazać je prawidłowo wręcz niezbędne jest rozpoczęcie pracy z adwokatem, który ma doświadczenie w tego typu sprawach – tak jak nasza Białostocka Kancelaria.

Dlaczego podział majątku w domyślnie jest równy?

Małżeństwo powinno opierać się na wzajemnej pomocy oraz wspólnym działaniu na rzecz dobra rodzinnego. Właśnie taki stan rzeczy sprawia, że podział majątku najczęściej jest równy. Sytuacja taka ma miejsce nawet gdy jedno z małżonków wnosi więcej korzyści materialnych do wspólnego majątku.

Jakie mogą być powody nierównego podziału majątku?

Aby podział majątku był inny niż równy muszą wystąpić ważne powody jak na przykład: długotrwała separacja lub trwonienie majątku wspólnego przez jedną z stron, hazard, narkomania, alkoholizm bądź dokonywanie bardzo ryzykownych operacji finansowych.

Nierówny podział majątku to wyjątkowa sytuacja. Jeżeli uważają Państwo, że po rozwodzie powinna nastąpić u Państwa taka sytuacja to zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką, która znajduje się w Białymstoku na ulicy Mickiewicza. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz współpracy.