W naszym dzisiejszym artykule na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej chcielibyśmy poruszyć temat utrudniania kontaktu z dzieckiem po rozwodzie. Jak wyegzekwować możliwość kontaktu? Zapraszamy do lektury.
Co zrobić gdy matka dziecka odmawia ojcu spotkań z dzieckiem nawet w sytuacji, gdy sposób i czas kontaktu jest uregulowany przez sąd? A może jest sytuacja gdy były współmałżonek nie oddaje dziecka w odpowiednim czasie po wspólnie spędzonym czasie?

Po pierwsze – rozmowa

Na początku dobrze jest porozmawiać z drugą stroną. Trzeba przedstawić swoje racje i wyłuszczyć sprawę. Jednak gdy taka sytuacja nie pomoże to są odpowiednie środku prawne, które mają za zadanie wyegzekwować realizacje odpowiednich kontaktów przez byłego partnera.

Istnieje coś takiego jak Wniosek o egzekucję kontaktów, inaczej nazywany wniosek o wykonanie kontaktów. Trzeba złożyć wniosek do Sądu o zagrożenie nakazem zapłaty danej kwoty pieniężnej. Wniosek można także złożyć także osoba, która ma problem z drugą stroną, która łamie postanowienie o zakazie kontaktów.

Postępowanie toczy się w sądzie rejonowym, a dokładnie w wydziale rodzinnym i opiekuńczym. Miejsce to jest ustalane na podstawie miejsca zamieszkania rodzica, który posiada wyłączną władzę rodzicielską lub któremu powierzono wykonywania władzy rodzicielskiej.

Nie można zapomnieć o opłaceniu wniosku w wysokości 40 zł.

Czy wniosek o wykonanie kontaktów z dzieckiem można skierować wyłącznie przeciwko rodzicowi?
Postępowanie dotyczące wykonywania kontaktów można wszcząć nie tylko przeciwko rodzicowi, ale również przeciwko rodzeństwu, dziadkom, powinowatym w linii prostej oraz innym osobom, które sprawowały przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.

Temat jest bardzo rozległy. Najbezpieczniej jest skorzystać z pomocy doświadczonego i profesjonalnego Adwokata. Po taką pomoc zapraszamy serdecznie do naszej Białostockiej Kancelarii.