Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Kwestionowanie wydatków przy alimentach – Rozwód Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Kwestionowanie wydatków przy alimentach - Rozwód Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Kwestionowanie wydatków przy alimentach – Rozwód Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku poruszamy temat alimentów. Oczywiście są wydatki, których nie można zakwestionować, ale czy każdy jest takim? Zapraszamy do lektury.

Czego nie można zakwestionować?

Oczywiście przestawiając wydatki przed sądem, który będzie wyznaczał wysokość alimentów nie możemy przesadzić. Nie zmienimy faktu, że dziecko potrzebuje takich rzeczy jak jedzenie, ubrań, lekarstw w razie choroby oraz inne przedmioty związane z edukacją.

Koszty mieszkania, a alimenty

Koszty lokalu mieszkalnego często stanowią bardzo dużą część budżetu. Są też wydatkiem, który jest bardzo ciężki do zakwestionowania przed Sądem. Oczywiście są tutaj pewne rachunki – dobre udokumentowanie kosztów z tym związanych, takich jak rachunki czy umowa najmu. Czasami druga strona sprawy próbuje przekonywać, że powinno się zrezygnować z wynajmowania mieszkania i, na przykład, zamieszkać z dziadkami dziecka. Jednak nie jest to przekonywujący argument przed Sądem – każdy ma prawo do samodzielnego mieszkania. Oczywiście także przy tym musimy mieć umiar – ciężko byłoby obronić fakt wynajmowania pięciopokojowego mieszkania z centrum miasta, gdy w tym miejscu mieszka tylko jeden rodzic wraz z dzieckiem.

Koszty wyżywienia dziecka, a alimenty

Tutaj w prosty sposób można zakwestionować parę kwestii, jeżeli druga strona przesadziła. W koszty wyżywienia dziecka nie powinno wliczać się takich rzeczy jak jedzenie “na mieście” czy słodyczy. Najczęściej koszty wyżywienia określa się na kwotę w okolicach 500-600 złotych. Gdy dziecko spożywa obiady w szkole to przedstawmy odpowiedni dokument, który to potwierdza.

Prywatna opieka zdrowotna, a alimenty

Sąd w kwestii prywatnej opieki zdrowotnej dziecka najczęściej będzie podchodził w sposób nieufny. W pierwszej kolejności bierze się pod uwagę, że dziecko powinno korzystać z publicznej służby zdrowia. Oczywiście sytuacja jest inna, gdy dziecko korzystało z prywatnej opieki zdrowotnej gdy małżeństwo trwało. Wtedy taki wydatek jest usprawiedliwiony z takiego powodu, że rozwód nie powinien wpłynąć na poziom życia dziecka. Sąd też będzie brać pod uwagę z jakiej opieki zdrowotnej korzysta osoba, która będzie płacić alimenty. Będzie brać On pod uwagę to, że dziecko nie powinno być traktowane gorzej niż rodzic.

Koszty zajęć dodatkowych dziecka, a alimenty

Gdy dziecko przed rozwodem chodziło na takie zajęcia jak nauka gry na gitarze lub dodatkowy język angielski to nie będzie żadnego problemu z tym, że koszt takich zajęć będzie dodany do kwoty zobowiązania alimentacyjnego. w sytuacji gdy jednak dopiero po rozwodzie dziecko nagle zaczyna uczestniczyć w ogromnej liczbie zajęć dodatkowy to Sąd będzie musiał zweryfikować czy owe zajęcia nie przeciążają dziecka i czy na wszystkie chodzi z pełną przyjemnością.

Powyższe punkty to oczywiście tylko niewielka część aspektów, które bierze się pod uwagę ustalając wysokość alimentów. Najrozsądniejszą oraz dobrą opcją będzie nawiązanie współpracy z doświadczonym oraz profesjonalnym adwokatem, który pomoże nam w tym zagadnieniu. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na konsultacje z Mecenas Sylwią Tokarzewską-Cybulko z Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top