Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego
Gdy zapoznamy się z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym możemy wyczytać, że w sytuacji gdy każdy z małżonków potwierdza trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego można wnioskować o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód. Jest to kodeksowa przesłanka aby móc orzec rozwód. Żebyśmy mogli mówić o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego musimy na początku powiedzieć czym jest pożycie małżeńskie. Przez ten termin możemy mówić o całej więzi między małżonkami. Jest to na przykład miejsce zamieszkania, współdecydowanie o wydatkach, ale także wszelkie więzi emocjonalne między tymi osobami.
Teoria to jedno, lecz musimy pomówić o praktyce. W owej praktyce można spotkać się z wieloma orzeczeniami sądu, które w inny sposób interpretują ten termin.
Ważne powody na temat rozkładu pożycia
Zapoznając się z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym możemy zauważyć, że utrzymuje on podstawową przesłankę rozwodu. Jest to zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków. Pomijane jest tam jednak zastrzeżenie, że powyższy rozkład musi nastąpić z ważnych powodów. Zmiana ta jest jednoznaczna z tym, że sąd nie musi oceniać ważności powodów takiego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?
Są sytuacje, w których sąd nie orzeknie rozwodu mimo spełnienia rozkładu pożycia małżeństwa. Takie sytuacje to między innymi: możliwość ucierpienia dobra małoletniego dziecka, sprzeczność z zasadami współżycia społecznego czy żądanie małżonka wyłącznie z winy rozpadowi pożycia.
Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że definicja zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego jest Państwu od tej chwili bliższa. Sprawa rozwodu jest zawsze obarczona ogromnym stresem i ładunkiem emocjonalnym. Zachęcamy do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Zespół profesjonalnych i doświadczonych adwokatów, na czele z mecenas Sylwią Tokarzewską-Cybulko, chętnie Państwu pomoże w sprawach związanych z prawem rodzinnym. Takie sprawy to między innymi sprawy związane z – rozwodami, alimentami, kontaktami z dzieckiem czy prawem rodzicielskim. Współpracę możemy nawiązać na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny – poprzez mail i telefon. Dzięki temu nie ogranicza nas geografia oraz pandemia.