Parę słów o zachowku
Zachowek jest roszczeniem majątkowym, a takie roszczenia z upływem czasu ulegają przedawnieniu. W sytuacji przedawnienia dłużnik ma możliwość uchylenia się od jej spełnienia. Z praktyki wynika, że uchylenie się od zapłaty trzeba podnieść przed sądem zarzut przedawnienia. Oczywiście można to zrobić jedynie w sytuacji sprawa o zapłatę zachowku także trafi przed sąd. W takiej sytuacji należy podnieść zarzut przedawnienia w piśmie procesowym lub za pomocą ustną w czasie trwania rozprawy sądowej.
Jak wygląda przedawnienie roszczenia o zachowek?
Wstępnie odpowiedź na owe pytanie zawarliśmy w poprzednim akapicie. Niezwykle ważnym aspektem jest to żeby wskazać sądowi, że dłużnik podnosi zarzut przedawnienia. W sytuacji gdy wierzyciel będzie dochodził przedawnienia to przegra sprawę. Podniesienie zarzutu przedawnienia w sytuacji sprawy o zachowek w sposób skuteczny daje praktycznie pewność, że zostanie wydany wyrok oddalający powództwo. Jednak nie powinniśmy zostawiać tej sprawy własnemu biegowi i odpowiednio odpowiedzieć na pozew. Powinniśmy opisać wszystkie okoliczności, które mogą mieć możliwość wpływu na wysokość roszczenia.
Kiedy dochodzi do przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku?
Osoby uprawnione do zachowku to dzieci, małżonek, wnuki czy rodzice spadkodawcy, a nie otrzymali spadku lub część przez nich otrzymana jest niewystarczającej wielkości. Procentowe zależności wielkości spadku przedstawiliśmy w innych artykułach na naszym blogu. Wracając do terminu – jest to 5 lat. Istnieją jednak dwa sposoby na liczenie początku odliczania tego terminu. Wybór sposobu jest zależny od tego czy był spisany testament czy nie. W kodeksie znajdziemy dwa sformułowania – otwarcie spadku oraz ogłoszenie testamentu. Nie jest to to samo. Moment otwarcia spadku to dzień śmierci spadkodawcy. Otwarcie i ogłoszenie testamentu to nic innego jak procedura, która może nawet się zdarzyć kilka lat po śmierci spadkodawcy. W sytuacji braku testamentu termin liczymy właśnie od śmierci zmarłego. W sytuacji istnienia testamentu termin pięciu lat liczymy od czasu ogłoszenia testamentu.
Jest to oczywiście tylko część informacji na ten temat, lecz artykuł na blogu nie ma możliwości przedstawienia wszystkich spraw. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Posiadamy bogate doświadczenie w tego typu sprawach i do każdej podchodzimy w sposób indywidualny oraz profesjonalny.