Chyba już wszyscy wiedzą, że po 11 listopada 2019 aby polecieć do Stanów Zjednoczonych w celach wczasowych nie trzeba już wizy. Jednak nie możemy sobie po prostu kupić biletu i polecieć bez żadnej informacji. Co trzeba zrobić? O tym przeczytają Państwo w naszym najnowszym artykule na blogu  Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Zapraszamy do lektury.

Co trzeba zrobić aby móc polecieć do USA?

Oczywiście trzeba kupić wcześniej wspomniany bilet. Jednak nie jeden – przy nowym systemie wizowym musimy mieć wykupiony od razu bilet powrotny. Trzeba także uzyskać zezwolenie w systemie ESTA. Dzięki zdobytemu zezwoleniu możemy przebywać w USA w celach turystycznych lub biznesowych do 90 dni.

Czym jest ESTA?

ESTA to w najprostszych słowach elektroniczny system autoryzacji podróży. Jest to proces bardzo prosty, ale trzeba pamiętać o paru kwestiach, które musimy spełnić. Są to: opłata 14 dolarów oraz czas. Czas jest tutaj ważny gdyż nie możemy autoryzować się w ESTA przed samym wylotem. Odpowiedź z systemu przyjdzie nam w ciągu 72 godzin. Pamiętajmy jednak, że nawet uzyskanie takiej autoryzacji nie daje nam stu procentowej gwarancji, że dostaniemy się na teren Stanów Zjednoczonych. Wszystko zawsze wyjaśnia się na samym lotnisku. Co do samego wniosku w ESTA – podajemy tam podstawowe informacje, które także były podawane w wniosku wizowym. Są to nasze dane, informacje z paszportu oraz historię podróży i zatrudnienia.

Czy jak mam wizę to muszę coś robić?

Nie, gdyż jak już otrzymaliśmy wizę do USA to zachowuje ona ważność. Oznacza to, że nie musimy się już weryfikować w ESTA.

Kto dalej musi starać się o wizę?

Jest parę przypadków gdy dalej musimy starać się o wizy. Pierwszym z nich jest wtedy, gdy system ESTA prześle nam odpowiedź odmowną. Pamiętajmy, że podróż do stanów bez wizy jest możliwa jedynie w celach turystycznych lub biznesowych. Gdy w Stanach chcemy studiować lub pracować dalej musimy starać się o odpowiednią wizę. Jest to punkt drugi. Punkt trzeci dotyczy osób, które chcą zwiedzać USA dłużej niż 90 dni. Gdy chcemy przebywać w Stanach powyżej tego czasu, a poniżej pół roku to musimy ubiegać się o wizę, tak jak to było wcześniej.

W dzisiejszym artykule poruszyliśmy temat, który nie jest oczywisty dla naszej profesji, ale jest w nim bardzo dużo niedopowiedzeń, które trzeba było wyjaśnić. W wszelkich sprawach związanych z prawem zapraszamy serdecznie do kontaktu. Nasza Białostocka Kancelaria Prawna ma ogromne doświadczenie i cechuje się profesjonalizmem w swojej pracy. Zapraszamy do kontaktu oraz umawiania się na konsultacje prawne.