Niedziela i kolejny artykuł na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. W tym tygodniu wracamy do prawa rodzinnego, a dokładnie do rozwodów. Dzisiaj poruszymy jednak temat z innej strony – porozmawiamy na temat czynników, które decydują o tym, że Polacy decydują się na rozwód. Zapraszamy do lektury.

Statystyki rozwodów w Polsce

W tamtym roku zawarto około 195 tysięcy nowych małżeństw. Także w tamtym roku odbyło się około 64 tysięcy rozwodów. Są to dane z Głównego Urzędu Statystycznego, więc możemy im zaufać. Jakie więc czynniki powodują taką ilość rozwodów?

Powód pierwszy – długość trwania związku przed ślubem.

Pomimo romantycznych uniesień warto dłużej poczekać z zawarciem związku małżeńskiego. Statystyka w tej kwestii jest bezlitosna – osoby, które dłużej były w związku dłużej przed zawarciem małżeństwa mają większą szansę aby przetrwać w związku.

Powód drugi – dane demograficzne

Chociaż nie jest to oczywiste to dane demograficzne także są czynnikiem, który ma wpływ na trwałość związku małżeńskiego. Statystyki mówią o tym, że Kobiety, które posiadają wyższe wykształcenie mają o 78% szans na trwałość związku na poziomie 20 lat. U mężczyzn to 65%. Także religia ma znaczenie dla statystyk. Osoby, które są wierzące podejmują decyzję o rozwodzie zdecydowanie rzadziej.

Powód trzeci – neurotyczna osobowość

Nie od dzisiaj wiadomo, że nasze cechy osobowe mają znaczenie na trwałość związku małżeńskiego. Neurotyczność oraz niestabilność emocjonalna to decydujące cechy charakteru, które mogą skrócić nasz związek oraz doprowadzić do rozwodu. To one determinują informacje gdzie dostrzegamy zagrożenia oraz jaki mamy do nich stosunek.

Powód czwarty – zaburzenia lękowe oraz depresyjne

Profesor Lehmiller z Ball State Associate często podkreśla, że trwałość związku mocno koreluje z zdrowiem psychicznym współmałżonków. Gdy obie osoby są w pełni zdrowia psychicznego to mocno wzrasta prawdopodobieństwo, że małżeństwo nie zakończy się rozwodem.

Powód piąty – nielojalność

Jako ostatni powód trzeba podać chyba najbardziej oczywisty – zdrady. Tutaj jednak także sporo się zmieniło od strony nauki. Niedawno zakończyły się badania, które trwały aż 17 lat. Owe badania na temat połączenia nielojalności oraz rozwodów przeprowadzane były na prawie 1,5 tysiąca osób. Każdy rodzaj nielojalności (między innymi zdrada) prowadzi do obniżenia szczęścia małżeństwa. Zwiększa szansę na rozstanie oraz obniża poczucie bezpieczeństwa.

Oczywiście jest to statystyka, która jest regułą. Wiadomo jednak, że od każdej reguły są wyjątki. Jednak gdy decydujemy się na rozwód to dobrze jest skorzystać z pomocy adwokata. Doświadczenia oraz profesjonalizm w takich sprawach znajdą Państwo w naszej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, w której zespół profesjonalnych prawników zadba o Państwa sprawy. Zapraszamy do kontaktu oraz umówienia się na rozmowę.