Dzisiaj na naszym blogu poruszymy mniej popularny temat, który jest bardzo ważny – czy i w jaki sposób można odwołać umowę darowizny? Na to pytanie odpowiada Kancelaria Adwokacka w Białymstoku w zakresie prawa rodzinnego. Zapraszamy do lektury.

Na początku – czym jest darowizna?

Zanim zaczniemy wgłębiać się w temat to powinniśmy sobie przypomnieć czym jest darowizna. Umowa darowizny jest umową jednostronnie zobowiązującą, która mówi o tym, że darczyńca zobowiązuje się do świadczenia na rzecz osoby obdarowanej z uszczupleniem swojego majątku w sposób bezpłatny. Wartym zaznaczenia jest to, że taka umowa może zostać pisana między osobami fizycznymi oraz między osobami prawnymi.

Odwołanie umowy darowizny przez rażącą niewdzięczność

Nawet gdy umowa darowizny została już wykonana to może zostać ona odwołana przez tak zwaną rażącą niewdzięczność. Czym ona jest?

W ustawie nie znajdziemy konkretnej definicji rażącej niewdzięczności. Oznacza to, że zostaje tutaj miejsce na ocenę konkretnej sytuacji przez Sąd. Zasadą jest jednak to, że za rażącą niewdzięczność uznaje się zachowanie, które jest skierowane bezpośrednio w darczyńcę w sposób świadomy oraz oczywiście ma wydźwięk nieprzyjazny. Sąd, gdy powołujemy się na taką niewdzięczność, bierze zawsze pod uwagę całą sytuację. Oznacza to, że nie tylko relację między obdarowanym oraz darczyńcą, lecz także zachowanie darczyńcy względem obdarowanego. Warto więc skontaktować się z doświadczonym prawnikiem, który pomoże nam przygotować się do sprawy tego typu.

Nieumyślne zachowanie obdarowanego

Tak jak wcześniej zaznaczyliśmy działanie nieumyślne nie może zostać zakwalifikowane jako rażącą niewdzięczność. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre czyny umyślne nie zostaną potraktowane w ten sposób tak jakby “z urzędu”. Sąd jest świadomy, że zdarzają się na przykład konflikty rodzinne lub życiowe, które nie mają znamion rażącej niewdzięczności.

Zakończenie konfliktu przebaczeniem

Gdy wcześniejsza niewdzięczność została już przebaczona przez darczyńcę to nie można niestety odwołać darowizny. Konflikt musi być w trakcie.

Śmierci darczyńcy, a odwołanie darowizny

Zakończenie życia darczyńcy nie oznacza, że odwołanie darowizny nie jest możliwe. W takim przypadku to spadkobiercy mogą zastąpić darczyńcę. Oczywiście trzeba mieć na uwagę to, że muszą Oni udowodnić wystąpienie rażącej niewdzięczności. W historii były takie przypadki, że to właśnie obdarowany był powodem śmierci darczyńcy, gdyż miał on nadzieję, że darowizna pozostanie w mocy.

Do kiedy można starać się o odwołanie umowy darowizny?

Darczyńca lub jego spadkobiercy mogą starać się o odwołanie umowy darowizny do roku czasu od terminu odkrycia rażącej niewdzięczności.

Jak sami mogą Państwo zauważyć sytuacja z odwołaniem umowy darowizny potrafi być bardzo skomplikowana. Dlatego też warto zdać się na pomoc doświadczonego oraz profesjonalnego adwokata. W Białymstoku taką pomoc uzyskacie Państwo w naszej Kancelarii Adwokackiej, która może poszczycić się dużym doświadczeniem w tego typu sprawach. Oczywiście nie tylko w takich, lecz prawo rodzinne jest nam bardzo bliskie. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na spotkania w celu omówienia szczegółów.