Przedstawiamy obiecamy artykuł na temat różnic, które cechują rozwód oraz separację. Pytało nas o to bardzo wiele osób i nie mogliśmy zostawić tego tematu bez odpowiedzi. Zapraszamy do lektury następnego artykułu na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej prowadzonej przez prawnik Sylwię Tokarzewską-Cybulko.

Różnice oraz podobieństwa między separacją i rozwodem

Skutki prawne wynikające z orzeczenia rozwodu pokrywają się z tymi, które następują po separacji. W czym więc możemy doszukać się różnic gdy separacja oraz rozwód zwalnia obie osoby z obowiązków małżeńskich? Różnice się bardzo widoczne gdy patrzymy na procedury oraz kwestie alimentacyjne. Wynika to z tego, że z zasady separacja to czas na przemyślenie wspólnej przyszłości – czy związek jest do odratowania czy jednak decydujemy się na rozwód.

Różnice proceduralne

Procedury, które określają sprawę rozwodu oraz separacji znajdziemy w Kodeksie Postępowania Cywilnego. Koszty sądowe także są takie same w obu przypadkach. W grę wchodzi tutaj także zgoda obojga małżonków czego oczekują. Trzeba uniknąć sytuacji, w której jedno z małżonków chce rozwodu, a drugie separacji aby mieć czas na dalsze przemyślenia. Nawet jeszcze przed wydaniem wyroku I instancji można zmienić żądanie separacji na żądanie rozwodu. Gdy już dojdzie do separacji to do orzeczenia rozwodu potrzebna jest druga sprawa w sądzie.

Orzeczenie o winie

W kwestii orzeczenia o winie także występuje różnica. Jak dobrze już Państwo wiecie w trakcie sprawy rozwodowe orzeka się o winie jednej ze stron, ewentualnie można od tego odstąpić i wina nie jest orzekana. Przy separacji nie ma możliwości otrzymania orzeczenia o winie. Jest to sytuacja gdy oboje małżonków chce owej separacji. Gdy tylko jedno z małżonków składa wniosek o separację to sąd jest zobligowany do orzeczenia o winie. Sprawy opieki nad dziećmi wyglądają tak samo w przypadku rozwodu gdy jest orzekana separacja.

Wspólnota majątkowa

Tak samo jak w przypadku rozwodu przy separacji ustaje wspólnota majątkowa. Jest to sytuacja taka sama jak przy rozwodzie. Wszelkie nieruchomości oraz ruchomości są dzielone między małżonków.

W przypadku separacji możliwe jest orzeczenie o owej nawet gdy rozkład pożycia małżeńskiego nie jest trwały. Dochodzą tutaj także takie różnice jak brak możliwości powrotu do panieńskiego nazwiska poprzez złożenie stosownego oświadczenia w Urzędzie Stanu Cywilnego. Także trzeba utrzymywać wzajemną pomoc, co nie występuje w przypadku rozwodu. Osoby pozostające w separacji nie mają możliwości prawnej do ponownego zawarcia związku małżeńskiego.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Jak sami Państwo widzicie różnic jest sporo, lecz są one bardzo delikatne. Dobrze jest skontaktować się z prawnikiem, który doradzi Państwu jak “zabrać się do tego”. Nasza Kancelaria Adwokacka znajduje się w Białymstoku i cechuje się dużym doświadczeniem oraz profesjonalnym podejściem do każdej z prowadzonych spraw. Mimo tego, że jesteśmy w Białymstoku to współpracujemy z osobami z całego świata. Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania większej ilości szczegółów.