Ponownie na blogu naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej poruszamy temat rozwodu. Na początku chcielibyśmy sprecyzować dwie kwestie – dzisiaj skupiamy się na początku drogi związanej z rozwodem tj. jak zacząć ten proces. Drugą kwestią jest to, że mimo tego iż nasza Kancelaria posiada swoją siedzibę w Białymstoku to współpracujemy z ludźmi z całego świata – poprzez internet oraz telefon. Zapraszamy do lektury.

Od czego zacząć, gdy myślimy o rozwodzie?

Niestety decyzja o rozwodzie jest bardzo trudne. Trzeba wtedy wzbić się na wyżyny swojego samozaparcia oraz siły charakteru. Gdy już się zdecydujemy na podjęcie tej decyzji trzeba zacząć od pewnych kroków.

Krok pierwszy – wizyta u dobrego adwokata.

Gdy zdecydujemy się na rozpoczęcie sprawy rozwodowej to trzeba swoje kroki skierować do adwokata. Doświadczony prawnik, który specjalizuje się w prawie rodzinnym ułatwi nam przejście przez cały rozwód. Prawnik uświadomi nam, że rozwód nie wygląda tak jak w filmach. Nie jest to jedna, bardzo widowiskowa, sprawa, która kończy się widowiskowym finałem. Jest to żmudny proces, który może składać się z wielu spraw sądowych, na których sędzia wydaje orzeczenia w kolejnych sporach. W większości przypadków w czasie pierwszej rozprawy podejmowana jest decyzja o skierowaniu stron na mediację. Dopiero gdy rozmowy, które mają prowadzić do ugody nie przyniosą rezultatu to podejmowane kolejne kroki. Decyzje, które są podejmowane na kolejnych rozprawach dotyczą zakończenia związku małżeńskiego, alimentów, władzy rodzicielskiej oraz opieki nad dziećmi. Czasami jest też przeprowadzany podział majątku.

Ile trwa rozwód?

Nie ma zasady co do długości trwania procesu rozwodowego. Może to być kilka tygodni do nawet kilku miesięcy. Jest to zależne, w bardzo dużej mierze, od zachowania małżonków.

Jak wygląda pierwsza wizyta u adwokata?

Gdy pierwszy raz kierujemy się do prawnika to dowiemy się czego się spodziewać po sprawie rozwodowej, jak będzie ona przebiegała, jakie dokumenty musimy przygotować i ile będzie to nas kosztować. Dzięki temu będziemy mieć ogólny ogląd na całą sprawę.
Pragniemy przypomnieć, że nie musi to być rozmowa na miejscu, w kancelarii. Może być ona przeprowadzona telefonicznie lub przez internet. Dzięki temu możemy się porozumieć, nawet jeżeli mieszkają Państwo w innym kraju jak na przykład Anglii lub Belgii.

W następnym artykule chcielibyśmy poruszyć temat pozwu oraz przygotowania dokumentów potrzebnych do rozwodu. Dlatego też zapraszamy do lektury oraz kontaktu.


Kontakt