Powoli rozpoczynamy sezon wakacyjny. Oznacza to wyjazdy i wspólne wycieczki. Wspólne, gdyż chcemy wyjeżdżać z naszymi dziećmi. Jak to zrobić gdy jesteśmy po rozwodzie i drugi rodzić dalej posiada prawa rodzicielskie? W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku odpowiemy na to pytanie. Zapraszamy do lektury.

Kiedy reguluje się sprawy wakacji z dzieckiem?

Kwestię, w której określa się które z rodziców zabiera dziecko na wakacje reguluje się najczęściej już w trakcie wyroku sądu rozwodowego. Tą kwestię porusza się w części traktującej kontakt między rodzicami, a dzieckiem. Najczęściej znajdziemy tam zapis na temat tego, że jednemu z rodziców przysługuje prawo do spędzenia z dzieckiem jednego tygodnia w trakcie ferii zimowych oraz po jednym tygodniu na każdy miesiąc wakacji, które mamy w trakcie lata. Nie jest to jednak jednoznaczne z bezproblemowym wyjazdem jeżeli planujemy wakacje poza granicami Państwa Polskiego. Jest to zależne od sposobu, w jaki sąd ureguluje kwestię władzy rodzicielskiej.

Rodzaje władzy rodzicielskiej po rozwodzie.

W trakcie rozwodu (lub na oddzielnej sprawie) Sąd może wydać decyzje o:

– pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom;

– pozbawieniu władzy rodzicielskiej obojga rodziców lub jednego z rodziców;

– zawieszenie władzy rodzicielskiej obojga rodziców lub jednego z rodziców;

– ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z rodzica z jednoczesnym powierzeniem owej władzy drugiemu rodzicowi.

Zagraniczny wyjazd na wakacje przy pozbawieniu lub zwieszeniu władzy rodzicielskiej.

Gdy dziecko znajduje się pod naszą opieką oraz drugi rodzic jest w sytuacji, gdy jego władza rodzicielska jest zawieszona lub został jej pozbawiony nie może decydować o wakacjach dziecka – także tych zagranicznych. Oznacza to, że nie musimy pytać o żadną zgodę i możemy wyjechać gdzie tylko chcemy.

Kiedy jest wymagana zgoda drugiego rodzica?

Gdy władza rodzicielska jest w rękach obojga rodziców lub gdy jeden z rodziców ma ograniczoną władzę rodzicielską to trzeba uzyskać zgodę drugiego rodzica na zagraniczne wakacje. Oczywiście sytuacja ma się inaczej gdy Sąd postanowił inaczej i mamy to w jego postanowieniu.

Co się dzieje gdy drugi rodzic nie wyraża zgody na wyjazd dziecka na zagraniczne wakacje?

Gdy drugi rodzic nie wyraża zgody na zagraniczne wakacje z dzieckiem to możemy udać się do sądu, który rozstrzygnie nasz spór. Jednak znając realia to musimy pamiętać, że takie rozstrzygnięcie nie zostanie osiągnięte od ręki. Dobrze w takiej sytuacji skontaktować się z adwokatem, który ma doświadczenie w takich sprawach i cechuje się wysokim profesjonalizmem. W Białymstoku takim prawnikiem jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz współpracy. W tak dużym doświadczeniem nic nas nie zaskoczy. Prawo rodzinne to “nasz konik” i pomożemy w każdej sytuacji.