W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku prowadzonej przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko chcielibyśmy poruszyć temat, który jest dosyć rzadki – alimenty bez przyznanego rozwodu. Czy istnieje taka możliwość? Zapraszamy do lektury.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy zobowiązuje oboje małżonków do wzajemnej pomocy, wierności oraz współdziałania. Co z sytuacją gdy jedna ze stron nie dotrzymuje tej części zobowiązania małżeńskiego?

Czym jest zaspokajanie potrzeb rodziny?

Często ludziom się wydaje, że zaspokajanie potrzeb rodziny to tylko stały, comiesięczny wpływ na konto. Jednak nie jest to do końca prawdą. Do owych potrzeb wliczamy także prowadzenia gospodarstwa domowego lub wychowywanie dzieci. Gdy jedno z małżonków pracuje i w ten sposób przekazuje środki na utrzymanie rodziny, a druga osoba zajmuje się domem to “są na równi” jeżeli chodzi o zaspokajanie potrzeb rodziny.

W sytuacji gdy jedna ze stron nie zajmuje się domem oraz nie dokłada się do domowego budżetu to można powiedzieć, że nie realizuje swoich zobowiązań wynikających z założenia rodziny.

Gdy następuje taka sytuacja to można dochodzić należności alimentacyjnych na rzecz rodziny. Można to zrobić poprzez odpowiedni pozew. Co ciekawe jest on zwolniony z opłaty sądowej.

W treści takiego pozwu trzeba uzasadnić jego zasadność. Nie można także zapomnieć o złożeniu wniosku dowodowego, który jest niezbędny do prawidłowej oceny sprawy przez sąd. W celu prawidłowego złożenia takiego wniosku oraz wszelkich informacji, które powinny się w nim znaleźć dobrze jest skontaktować się z doświadczonym oraz profesjonalnym adwokatem. Osobą do tego w Białymstoku, ale nie tylko w Białymstoku, gdyż dzięki współpracy zdalnej przez internet oraz telefon możemy pracować z osobami z całej Polski, jest adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko.

Jakiej wysokości mogą być alimenty?

Wysokość alimentów w głównej mierze zależne są od możliwości majątkowych oraz zarobkowych małżonka, który jest pozwany. Oczywiście powinniśmy odpowiednio wszystko wyważyć, aby nie przesadzić w żadną ze stron. Tutaj także warto jest skonsultować się z prawnikiem, który pozwoli nam na odpowiedni wniosek z odpowiednią kwotą.

W czasach pandemii koronawirusa (oraz nie tylko) można konsultować się z prawnikiem poprzez internet oraz telefon. Dzięki temu nie musimy tego odkładać, a nasze sprawy mogą posuwać się naprzód. Zachęcamy i zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką, która jest  miejscem w Białymstoku do prowadzenia spraw z zakresu prawa rodzinnego takich jak rozwody, alimenty czy opieka nad dzieckiem.