Nowy rok to idealny czas na rozpoczęcie swojej drogi do szczęścia. Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Pomówimy dzisiaj o alimentach, ale nie o tych, które przeznaczone są na dziecko. Dzisiaj pomówimy o alimentach na byłego małżonka/małżonkę. Zapraszamy do lektury.

Czy do alimentów potrzebne jest orzeczenie o winie?

Istnieje bardzo duże przekonanie, że aby móc starać się o alimenty nie na dziecko, lecz na byłą małżonkę to niezbędne jest orzeczenie o winie. Oczywiście jest to po części prawda. W sytuacji, w której Sąd zdecyduje, że to na przykład były małżonek jest jedyną osobą odpowiedzialną na rozpad małżeństwa to można udowodnić, że owy rozwód przyczynił się do pogorszenia sytuacji materialnej drugiej strony. Podsumowując – do takich alimentów potrzebne są: orzeczenie o winie oraz udowodnienie, że sytuacja materialna uległa znacznemu obniżeniu.

Jak się do tego przygotować?

Nie możemy zapomnieć o tym, że powinniśmy bardzo dobrze przygotować się pod kątem udowodnienia kosztów utrzymania. Mowa tutaj o zgromadzeniu rachunków, faktur czy zaświadczeń od lekarza o stanie zdrowia itd. Oczywiście nie mówimy tutaj o paragonach, które dotyczą zakupów spożywczych. Takie rzeczy lepiej pomińmy bo tylko może rozzłościć Sąd. Warto jest skonsultować się (a dobrze nawiązać pełną współpracę) z adwokatem, który będzie mógł poprowadzić nas w przygotowaniu się do takiej sprawy.

Jak ocenić pogorszenie sytuacji materialnej?

Niesamowicie ważną sprawą jest to aby owe pogoroszenie sytuacji materialnej było związane z rozwodem, a nie z niczym innym. Sąd porówna naszą sytuację materialną po rozwodzie z osobą, która jest w pełni odpowiedzialna za rozwód, a sytuacją jakby rozwód się nie odbył. Pamiętajmy – orzeczenie o wyłącznej winie za rozwód nie jest równoznaczne z przyznaniem alimentów na byłego współmałżonka.

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Gdy były małżonek/małżonka ponownie weźmie ślub to obowiązek alimentacyjny wygasa. Oczywiście mowa tutaj o ponownym ślubie. Życie w konkubinacie nie jest ustawową przesłanką do zaprzestania obowiązku alimentacyjnego.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Prawo rodzinne jest bardzo zagmatwane. Najbezpieczniejszym sposobem jest nawiązanie współpracy z doświadczonym i profesjonalnym adwokatem, który pomoże nam w zakresie tego prawa – w rozwodzie, alimentach czy kontaktach z dziećmi. Zapraszamy do naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Współpracujemy na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny – poprzez mail i telefon. Dzięki temu nie ogranicza nas geografia.