Świat powraca powoli do normalności. Jeszcze długa droga przed nami, lecz trzeba żyć dalej. Dlatego na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku piszemy o sytuacji z alimentami na małżonka w sytuacji gdy druga strona jest w nowym związku, lecz nowy związek nie jest sformalizowany – jest to konkubinat. Zapraszamy do lektury.

Przykład sytuacji

Często zdarza się, że w trakcie rozwodu przyznano alimenty na przykład byłej żonie i przez długie lata taki stan rzeczy stał się nową normalnością i nikt nie zwracał na to większej uwagi. Jednak co w sytuacji gdy osoba otrzymująca alimenty jest w związku z majętną osobą, lecz nie śpieszy się Jej do zawarcia nowego związku małżeńskiego?

Czy stały związek wpływa na wysokość alimentów od byłego małżonka?

Obowiązek alimentacyjny na byłego współmałżonka ustaje w przypadku zawarcia nowego związku małżeńskiego przez drugą stronę. Jednak czasami są sytuację gdy owa osoba przez długi czas (nawet parę lat) życie w stałym związku, którego nie formalizuje – życie ona w konkubinacie.

Niestety dla osoby, która owa alimenty płaci – dla sądu nieformalny związek nie ma wpływu na to czy płaci się alimenty. Dopóki nie jest zawarty nowy związek małżeński obowiązek alimentacyjny jest w mocy i trzeba je płacić co miesiąc.

Zmiana wysokości alimentów

Gdy na przykład była małżonka tworzy nowe gospodarstwo domowe z nowym partnerem to były partner może wnioskować o zmianę wysokości alimentów. Jest to zasadne gdy sytuacja materialna byłej partnerki zmieniła się w nowym związku. Można to zaobserwować na przykład w mediach społecznościowych tych osób – na Facebooku oraz Instagramie.

Zawsze w przypadku nowego związku drugiej strony powinniśmy dochodzić swoich praw przed sądem. Dlatego warto jest skontaktować się z doświadczonym adwokatem, który pomoże nam w dochodzeniu swoich praw.

Takim adwokatem jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko, która cechuje się profesjonalizmem i ogromnym doświadczeniem w sprawach z zakresu prawa rodzinnego takimi jak rozwody, podziały majątku czy alimenty. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzi konsultacje i sprawy sądowe nie tylko na miejscu w Kancelarii lecz także w sposób zdalny – poprzez telefon oraz internet (na przykład poprzez mail). Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji powszechnego dystansu społecznego, w którym jesteśmy. Dzięki temu nie musimy ograniczyć się jedynie do osób z Białegostoku i okolic lecz możemy współpracować z osobami z całego świata. Zapraszamy do kontaktu.