Ponownie – niedziela, a wraz z nią nowy artykuł na blogu Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku, która prowadzona jest mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Ponownie pomówimy dzisiaj o alimentach. Czy wiedzą Państwo jaka jest “ściągalność” alimentów w Polsce? Co zrobić w przypadku gdy nie ma wyegzekwować się alimentów od dłużnika? Co w tych pytaniach robią dziadkowie? Zapraszamy do lektury.

Ściągalność alimentów w Polsce

W Polsce ściągalność alimentów jest na zatrważająco niskim poziomie. Tym bardziej gdy porównamy to z takimi europejskimi krajami jak Wielka Brytania to tym bardziej można się przerazić. W Wielkiej Brytanii ściągalność alimentów jest na poziomie 80%. W Polsce – komornikom udaje się wyegzekwować zaledwie od 10 do 15%.

W jaki sposób ściągnąć alimenty od dłużnika?

O wielu sposobach na ściągnięcie alimentów pisaliśmy już na łamach naszego bloga w poprzednich artykułach. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z nimi. Dzisiaj przedstawimy nowy sposób – pozwanie o alimenty dziadków dziecka.

Pozwanie o alimenty dziadków dziecka

Niestety nie jedna rodzina w Polsce boryka się z tym, że były mąż/żona nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego i nie wpłaca pieniędzy, które się dziecku należą. W takiej sytuacji można wykorzystać tak zwane zobowiązanie w dalszej kolejności tj. obciążyć dziadków dziecka.

Rozwiązanie takie potrafi być bardzo skuteczne właśnie wobec rodzica, który tych alimentów nie płaci. Jest to mocno połączone z tym, że mogą się zmienić relacje między rodzicem, a jego rodzicami z powodu tego, że zostali oni pozwani o alimentach “zamiast niego”.

Oczywiście aby pójść tą drogą trzeba złożyć odpowiedni pozew do sądu rodzinnego i tak jak przy każdej sprawie dotyczącej alimentów Sąd bierze pod rozwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe dziadków.

Obowiązek alimentacyjny dziadków to nie tylko pieniądze

W domyśle gdy myślimy o alimentach od razu widzimy pieniądze. Jednak przekazywanie pieniędzy potrzebnych do wychowania dziecka to nie jedyne co zawiera się w tym zbiorze. Obowiązek taki może być także realizowany poprzez osobiste starania i pomoc przy wychowaniu dziecka. Alimenty od dziadków nazywane są alimentami uzupełniającymi.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Jak sami Państwo widzicie w cotygodniowych artykułach na łamach naszej strony – prawo rodzinne jest bardzo zawiłe i wymaga rozległej wiedzy. Dobrą opcją aby poznać swoje prawa i możliwe rozwiązania problemów to nawiązanie współpracy z odpowiednim prawnikiem, który ma stosowne doświadczenie i profesjonalnie podchodzi do każdej ze spraw. Taką osobą jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko z Białegostoku. Dzięki możliwości współpracy zdalnej możemy działać z osobą niezależnie od położenia geograficznego – także poprzez mail i telefon. Dziękujemy za lekturę i zapraszamy do kontaktu.