Jak już kilkukrotnie to dzisiaj ponownie wracamy do tematu rozwodu na łamach blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską. Czy jest coś takiego jak dobry moment na rozwód? Jeżeli tak to kiedy? Zapraszamy serdecznie do lektury nowego artykułu prosto od Białostockich adwokatów.

Czym jest rozwód?

Bardzo ważną sprawą jest to, żebyśmy pamiętali to, że rozwód to etap kończący rozstanie. Nie jest to początek, lecz finał tej drogi. Jest to zakończenie prawne rozpadu związku, który był zawarty poprzez rozpoczęcie małżeństwa. Innymi słowy – pozwu o rozwód nie powinniśmy składać po paru kłótniach z mężem lub żoną. Oczywiście czasami jest to łatwiejsza droga do spokoju niż próba zrozumienia drugiej strony i tego czego oczekuje.

Kiedy sąd zatwierdzi rozwód?

Aby Sąd wydał wyrok orzekający rozwód musi ustalić, że między małżonkami nastąpił trwały oraz zupełny rozkład pożycia. Oznacza to, że gdy w sprawie rozwodowej ustali on, że małżonkowie są tylko pokłóceni i w dalszym ciągu się kochają, że byli niedawno na wspólnych wakacjach czy, że strefa fizyczna nie zakończyła się to powództwo zostanie oddalone. Dzieje się tak mimo tego, że para może pałać do siebie pretensjami i konflikt, który jest między nimi jest widoczny. W takiej sytuacji należy przemyśleć tą sytuację i możliwą wizytę u psychologa lub mediatora.

Kiedy jest czas na rozwód?

Gdy od kilku miesięcy nastąpił pomiędzy małżonkami rozpad strefy uczuciowej, fizycznej oraz wspólnego gospodarstwa domowego to powinniśmy wtedy zgłosić się do adwokata. Taka sytuacja gdy małżonkowie mieszkają razem to bardziej wygląda to na życie współlokatorów niż pary. Takie rzeczy jak wspólna sypialnia, wyjazdy czy rodzinne uroczystości mogą świadczyć o wspólnym gospodarstwie domowym.

Za późno na rozwód?

Czasami są takie sytuacje, gdy mimo rozstania przed wielu laty nadal związani są małżeństwem. Jednak należy pamiętać, że małżeństwo jest to także wspólność majątkowa. Gdy nie dojdzie do rozwodu w odpowiednim momencie to wszelkiego rodzaju kwestie związane z majątkiem, który powstał w czasie osobnego życia każdego z małżonków może stworzyć wiele problemów, gdy chce się uregulować sprawy z związkiem.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat rozwodu i jego czasu. Zapraszamy na konsultacje prawne w naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską i wyróżnia się profesjonalnym podejściem do każdej osoby, która nawiązuje z nami współpracę. Posiadamy także ogromne doświadczenie we wszelkiego typu sprawach z zakresu prawa cywilnego, czyli rozwody, alimenty i wiele, wiele więcej.