Wracamy do Państwa z nowym artykułem na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską. Dzisiaj odpowiadamy na pytanie – czy istnieje możliwość zmuszenia byłego małżonka do kontaktu z dzieckiem? Zapraszamy do lektury.

Czy brak kontaktu z dzieckiem to problem?

Niestety w trakcie rozwodu najczęściej to dzieci cierpią najbardziej. Gdy przy tym rozwodzie pojawia się konflikt to mogą nastąpić problemy z ustaleniami na temat kontaktów z dziećmi. Mogą być także sytuacje, gdzie jedno z rodziców nie chce utrzymywać kontaktów z dzieckiem. Gdy zaistnieje taka sytuacja to druga osoba próbuje rozwiązać ten problem. Czy istnieje możliwość przymuszenia do utrzymywania kontaktu? Nie powinniśmy stosować przymusu, gdyż spotkanie rodzica z dzieckiem powinno być wypełnione chęciami i miłością, a nie przymusem. Gdy chcemy drugą osobę do tego zmusić możemy zaszkodzić dziecku.

Jak rozwiązać problem z brakiem kontaktu byłego męża z dzieckiem?

Pierwszym sposobem jest złożenie wniosku do sądu o ukaranie byłego męża za pomocą grzywny za brak przestrzegania ustalonych kontaktów z dziećmi. Jednak musimy upewnić się, że postanowienie sądu jest wykonalne. Drugim sposobem jest pozew o alimenty lub zwiększenie ich kwoty. Trzecim sposobem jest możliwość ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej jednego z rodziców. Taka decyzja powinna być już ostateczna, gdyż ingeruje w sferę praw rodzicielskich.

Korzystanie z mediacji

Aby rozwiązać spór warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnika lub mediatora. Pomoc profesjonalnego mediatora może kompletnie zmienić obraz sytuacji.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Zapraszamy do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską. Specjalizujemy się w prawie rodzinnym oraz prawie cywilnym. Zajmujemy się także mediacją. Zapraszamy serdecznie.