Nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka jest wyspecjalizowana w prawie cywilnym. Są to rozwody, alimenty czy na przykład podział majątku. Dzisiaj właśnie napisaliśmy nowy artykuł na temat podziału majątku. Jak wygląda podział majątku przed orzeczeniem rozwodu? Zapraszamy serdecznie do lektury nowego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską.

Jak wygląda podział majątku przed rozwodem?

W standardowej drodze zawierania związku małżeńskiego, gdy jest on zawierany to powstaje wspólność majątkowa. Aby powstał podział majątku to musi nastąpić zakończenie owej wspólności majątkowej. Gdy ta wspólność majątkowa trwa to nie ma możliwości, żeby, któryś z małżonków zażądał podział majątku wspólnego. Gdy małżonkowie chcą dokonać podziału majątku przed rozwodem muszą rozpocząć tą drogę od wprowadzenia rozdzielności majątkowej. Najczęściej robi się to u notariusza, a czasami w sądzie. Następną kwotą jest przeprowadzenie umownego podziału majątku.

Czym jest małżeńska umowa majątkowa?

Umowa majątkowa małżeńska to nic innego jak intercyza. Pozwala ona na uregulowanie sytuacji majątkowej. W intercyzie można z dużą dowolnością kształtować stosunki majątkowe między małżonkami. W takiej umowie można ograniczyć ustawową wspólność majątkową lub ją rozszerzyć. Można także ustanowić rozdzielność majątkową, czy rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

Rozdzielność majątkowa poprzez intercyzę

Gdy zawierana jest rozdzielność majątkowa to małżonkowie zachowują swój majątek, który nabyli przed zawarciem umowy oraz majątek, który został nabyty później. Wtedy każdy z małżonków samodzielnie zarządza swoim majątkiem. Taka umowa majątkowa małżeńska zawierana jest przed ślubem lub w trakcie w sposób zawarty powyżej. Gdy intercyza jest spisana przed małżeństwem to małżonkowie posiadają jedynie majątku osobiste.

Sądowa rozdzielność majątkowa

Gdy nastąpią ważne powody to każdy z małżonków może wystąpić o ustanowienie rozdzielności majątkowej przed sąd. Takim powodem może być trwonienie wspólnego majątku przez jednego z małżonków. Rozdzielność wchodzi w życie z dniem oznaczonym w wyroku. Gdy wystąpią wyjątkowe przypadki to ta data może być wstępna.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu to czy jest możliwość podziału majątku nawet w przypadku braku rozwodu. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Mamy ogromne doświadczenie w sprawach cywilnych i nie tylko. Cechujemy się profesjonalnym podejściem do każdej osoby, która skontaktuje się z naszą Kancelarią.