Witamy Państwa w najnowszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć temat tego jak wyglądają niektóre rzeczy na Sali Sądowej. Skupimy się na rozprawach rozwodowych. Zapraszamy do lektury – będzie ciekawie.

Jak wygląda Skład Sędziowski w trakcie rozprawy rozwodowej?

W trakcie rozprawy rozwodowej (oczywiście, gdy jest to pierwsza instancja) skład sędziowski składa się z trzech osób. Jednak w większości przypadków to tylko jedna osoba zadaje pytania. Jest to Sędzia zawodowy, który zasiada na środku. Pozostałe dwie osoby to ławnicy. Owi ławnicy nie posiadają przygotowania prawniczego, lecz posiadają doświadczenie życiowe. Osoby te najczęściej nie zabierają głosu. Zdarza się jednak, że to się dzieje, ale musi to być temat, który bardzo ich poruszył.

Czy można płakać na rozprawie rozwodowej?

Łzy w trakcie rozprawy rozwodowej nie są rzadkością i nie jest to nic złego. Trzeba tylko jednak wziąć pod rozwagę to, żebyśmy nie robili tego w sposób specjalny, teatralny. Najważniejsze w każdej rozprawie sądowej jest meteorytyka i nie pozwólmy na to, aby ekspresja przesłoniła to co chcemy przekazać składowi sędziowskiego. Bądźmy sobą i przekazujmy odpowiednie i rzetelne informacje.

Protokół z rozprawy, a nagrywanie.

Protokół elektroniczny (nagranie głosowe) z rozprawy sądowej ma w teorii zastąpić protokół papierowy, lecz trzeba pamiętać o tym, że Sędzia także jest człowiekiem i pamięć każdego jest zawodna. Łatwiej jest takiemu sędziemu przejrzeć wydrukowany protokół, który dyktował niż odsłuchiwać bardzo długie nagranie głosowe z rozprawy rozwodowej.

Czy wszystko należy omawiać z adwokatem?

Od tego moglibyśmy zacząć. Odpowiedź jest jednoznaczna i bardzo ważna – tak. Bądźmy szczerzy wobec prawnika z którym współpracujemy. Nigdy jeszcze nie zdarzyło się, żeby przemilczenie jakiegoś faktu dotyczącego danej rozprawy sądowej niosło za sobą pozytywne skutki. Im więcej powiemy adwokatowi tym lepiej będzie on mógł przygotować się do rozprawy i pomocy dla nas.

Jak przygotować się do rozprawy sądowej?

Przede wszystkim – słuchajmy swojego adwokata. Jest to osoba, która ma doświadczenie i wiedzę. Słuchanie rad prawnika pozwala na przejście tej sytuacji w jak najmniejszym stresie. W tych czasach, które mamy teraz takie przygotowanie nie musi być robione “twarzą w twarz”. Można przygotować się do rozwodu (oraz każdej innej sprawy) w sposób zdalny – przez telefon oraz internet.

Tak jak zaznaczyliśmy na końcu – mimo stanu pandemii możemy dalej pracować nad Państwa szczęściem. Zachęcamy do kontaktu i współpracy z mecenas Sylwią Tokarzewską-Cybulko z naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Cechuje nas bardzo duże doświadczenie oraz wysoki poziom profesjonalizmu.