Świat przez ostatnie dekady stał się mniejszy i bliższy. Polacy mieszkają na całym świecie i także takie osoby chciałby rozpocząć nowe życie po rozwodzie. Czy rozwód przez internet, tak abyśmy nie musieli wracać do ojczyzny jest możliwy? Zapraszamy serdecznie do lektury nowego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską.

Rozwód w czasach pandemii

W Polsce wprowadzono przepisy mające na celu przeciwdziałanie pandemii koronawirusa. Przepisy te dają możliwość przeprowadzenia rozprawy rozwodowej w Polsce w trybie zdalnym. Dzieje się to poprzez aplikację sądową. W aplikacji tej uczestnik postępowania czyli strona łączy się z sądem rozpoznającym sprawę.

Rozwód w Polsce gdy mieszkamy za granicą

Polak, który mieszka za granicą i chce zakończyć swoje małżeństwo najczęściej nie chce przylatywać do Polski na rozprawę. Powoduje to dodatkowe koszty oraz zabiera sporo czasu. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest przeprowadzenie rozwodu online. Możliwość przeprowadzenia takiej sprawy jest możliwy z zakresu całego prawa rodzinnego. Możliwe jest to dzięki aplikacji, o której wspomnieliśmy w poprzednim akapicie artykułu. Polscy obywatele mieszkający w innym kraju najczęściej wolą przeprowadzić rozwód w Polsce. Nie ma wtedy bariery językowej, mniejsze koszty sądowe oraz łatwiejsze procedury. Rozprawa rozwodowa jest możliwa do przeprowadzenia także w trybie hybrydowym. Jest to tryb, w którym część osób stawia się osobiście w sądzie, a część łączy się przez internet.

Jak wziąć rozwód w Polsce mieszkając za granicą?

Gdy mieszkamy za granicą mamy możliwość rozwiązać małżeństwo w kraju, w którym się znajdujemy oraz w Polsce. Powyżej przedstawiliśmy plusy rozwodu w Polskim sądzie. W takiej sytuacji bardzo ważne jest aby odpowiednio wybrać adwokata, który nam w tym pomoże i nas przez to przeprowadzi. Chociaż nasza Kancelaria Adwokacka znajduje się w Białymstoku to sprawy rozwodowe możemy przeprowadzać także przez internet. Tak samo może być nawiązana współpraca. Oznacza to, że niezależnie czy mieszkamy w jakiejś miejscowości w Polsce czy poza granicami naszego kraju możemy współpracować.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że wstępnie przybliżyliśmy Państwu możliwość uzyskania rozwodu nie wracając do Polski. Zapraszamy serdecznie do nawiązania współpracy z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która pomaga także przez internet. Nasza Kancelaria cechuje się profesjonalizmem oraz doświadczeniem – także w sprawach rozwodowych.