W dzisiejszym artykule nasza Białostocka Kancelaria postara się Państwu odpowiedzieć na pytanie – Czy w czasie rozwodu warto mieć adwokata? Zapraszamy do lektury.

Rozwód

W czasie rozwodu mamy dwie możliwości. Możemy przejść przez tą “drogę” sami, bez pomocy prawnej, lub skorzystać z pomocy adwokata. Naszym zdaniem lepiej jest skorzystać z opcji numer dwa. Chcielibyśmy Państwu przybliżyć powody dlaczego.

Czy rozwód jest ciężki dla psychiki?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – tak. Postępowanie rozwodowe najczęściej jest przepełnione emocjami. Na sali sądowej będziemy jedynie z Sądem oraz druga strona sprawy (współmałżonek/współmałżonka), która może być sama lub z adwokatem. Trzeba zachować się spokojnie oraz przedstawić swoje twierdzenia pomimo stresu, który na nas ciąży. Na sali więc nie będzie nikogo, kto będzie nas wspierał. Sędzie musi być bezstronny, a przeciwnik będzie przeciwko nam. W takiej sytuacji warto mieć osobę, która nas wesprze. Adwokat przy sprawie rozwodowej to nie tylko pomoc prawna, lecz taka osoba przy Tobie zwiększy poczucie bezpieczeństwa oraz pozwoli na zachowanie komfortu psychicznego. Rolą adwokata nie jest ocena Ciebie, lecz pomoc przy sprawie o rozwód.

Ile trwa postępowanie o rozwód?

Gdy zakładamy sprawę o rozwód mamy nadzieję, że zakończy się ona jak najszybciej. Że będziemy mieli to za sobą i będziemy mogli wejść w nowy etap naszego życia.
Pomoc adwokata może przyśpieszyć rozprawę w Sądzie. Nie poprzez “załatwienie” wcześniejszej rozprawy, lecz poprzez złożenie pozwu, który nie będzie miał żadnych braków formalnych. Dzięki temu sprawa nie będzie się dłużyć z powodu uzupełniania braków.

Czy w czasie rozwodu można zachowywać się nieprofesjonalnie?

Sprawa rozwodowa ma swoje konsekwencje nie tylko w postaci zakończenia małżeństwa. Często “w grę” wchodzą też alimenty, które potrafią być na całe życie. Warto więc skorzystać z pomocy adwokata, który zadba o nasze “interesy” w czasie owego sporu sądowego.
Adwokat jest osobą profesjonalną, która zajmuje się tym zawodowo i wie jakie dokumenty i kiedy trzeba przedłożyć przed Sądem aby nie było tak, że sprawa jest przegrana, chociaż mieliśmy rację.
Także w przypadku obowiązku alimentacyjnego pomoc prawna w postaci adwokata jest przydatna do wykazania rzeczywistej sytuacji finansowej i majątkowej. Adwokat może też zadbać o to, żeby m.in. alimenty były płacone już w trakcie procesu.

Czy na rozprawie sądowej muszę stawić się osobiście?

Jeżeli ustalisz adwokata na swojego pełnomocnika w sprawie rozwodowej, to w Sądzie będziesz musiał/musiała pojawić się najpewniej tylko raz. Jest to potrzebna aby Sąd przesłuchał Ciebie jako stronę w sprawie. W innych sprawach może wyręczyć Cię Twój adwokat.
Taka sytuacja pozwoli Ci na większy komfort psychiczny oraz mniejszy stres.

Czy w czasie rozwodu wyrok jest ostateczny?

Pamiętaj – nerwy i stres nie są dobrymi doradcami. Niestety obie te przypadłości są nieuniknione w trakcie rozprawy Sądowej. Skorzystanie z pomocy adwokata pozwoli na to, aby to on mógł zadawać pytania drugiej stronie sprawy oraz pomoże Ci w tym aby żadne pytanie nie zaskoczyło Ciebie.
Adwokat będzie mógł także ocenić zasadność i słuszność wyroku Sądu. W razie obiekcji będzie można się od niego odwołać.

Podsumowując – odpowiedź na pytanie zadawane w tytule owego artykułu to – tak. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Państwa. Zapraszamy serdecznie do naszej Kancelarii znajdującej się w Białymstoku. Zawsze chętnie pomożemy w tym trudnym czasie jak rozwód.