Aby nie zanudzić Państwa artykułami tylko na temat spraw cywilnych takich jak rozwody czy alimenty to dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko przedstawimy instytucję Sądu Gospodarczego. Jakie sprawy rozpatruje ten Sąd? Zapraszamy do lektury.

Kiedy powstał Sąd Gospodarczy?

Już w maju 2012 roku nastąpiła nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego, która to wprowadziła likwidację postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych oraz rozpoczęto stosować reguły, które obowiązują w “zwykłej” sprawie cywilnej. Oznacza to między innymi to, że to właśnie sądy gospodarcze od tego czasu są właściwe do rozpoznawania spraw gospodarczych w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Jakimi sprawami zajmuje się sąd gospodarczy?

Sądy gospodarcze rozpatrują szeroki zakres spraw. Są to między innymi – sprawy ze stosunków cywilnych, ale odbywające się między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonych przez nich działalności gospodarczej. Sądy gospodarcze rozpatrują także sprawy ze stosunków spółki i dodatkowych roszczeń, które możemy znaleźć w artykułach 291-300 oraz 479-490 Kodeksu spółek handlowych. Także przedsiębiorcy, którzy naruszają środowisko oraz nie chcą naprawiać szkód środowiskowych swojej działalności gospodarczej trafią do sądu gospodarczego. Sądy gospodarcze rozstrzygają sprawy między organami przedsiębiorstw państwowych oraz między przedsiębiorstwem państwowym, a organem sprawującym nadzór nad owym. Także tam trafią sprawy z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego. Oczywiście to wszystko są tylko przykłady, które przedstawiają ogólny rys czym jest sąd gospodarczy. Każdy przedsiębiorca, który chce być pewny, że wszystko w jego przedsiębiorstwie jest wykonywane zgodnie z literą prawa powinien nawiązać współpracę z doświadczonym oraz profesjonalnym adwokatem. Dobrym wyborem w Białymstoku będzie oczywiście mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko, która ma bogate doświadczenia w reprezentowaniu firm w sądzie oraz w pomocy prawnej przy działaniu firmy.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Chcemy przedstawiać Państwu prawo w sposób szeroki. Tak aby każdy mógł znaleźć informacje, które go interesują. Pamiętajmy jednak, że lektura artykułu to nie jedyne co powinniśmy robić gdy myślimy o pomocy prawnej. Dobrze jest wtedy skontaktować się z prawnikiem, któremu ufamy. A komu bardziej można zaufać niż adwokatowi, który chce dzielić się swoją wiedzą? Zapraszamy do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Współpracujemy na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny. Dzięki temu możemy nawiązać współpracę niezależnie od geografii oraz sytuacji pandemicznej. Zapraszamy do kontaktu.