Zaufanie. To jedno słowo, ale i emocja, która jest niezbędna przy współpracy z adwokatem, który ma zająć się naszymi sprawami. Sprawami, które często są bardzo osobiste i dotykają na przykład naszego małżeństwa czy relacji z dziećmi. Co jest jednym z gwarantów tego, że możemy zaufać prawnikowi? Jest to tajemnica adwokacka. Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu prawnika z Białegostoku czyli mecenas Sylwii Tokarzewskiej-Cybulko prosto z jej Kancelarii Adwokackiej.

Relacja prawnika z klientem

Nie można ukrywać, że relacja, która łączy adwokata z klientem, którego sprawy prowadzi jest bardzo szczególna. Musi w niej wystąpić pełne zaufanie, którego adwokat nie może w nawet najmniejszym stopni zawieść. Oczywiście mówimy tutaj nie tylko o czasie, gdy ta współpraca jest w trakcie ale także o czasie, który następuje po tym – gdy pełnomocnictwo wygaśnie. Każda osoba podejmująca współpracę z prawnikiem musi być pewny tej relacji.

Czym jest tajemnica adwokacka?

Tajemnica adwokacka to zapis, który mówi o tym, że adwokat zobowiązany jest do zachowania tajemnicy oraz zabezpieczenia przed niepożądanym wykorzystaniem lub ujawnieniem wszystkiego czego się dowiedział lub dostał w trakcie wykonywania swojej pracy. Oznacza to, że materiały, które znajdują się w aktach adwokackich objęte są tajemnicą. Oczywiście nie tylko to. Także wszelkiego rodzaju wiadomości, notatki i dokumenty dotyczące sprawy klienta są tajne. Tajemnica adwokacka to obowiązek, który jest nieograniczony w czasie – nie wygasa ona.

Jak chroniona jest tajemnica adwokacka?

Prawnik gdy zatrudnia pracowników lub współpracuje z innymi adwokatami zobowiązuje się do przestrzegania tajemnicy adwokackiej przez te osoby. Technika idzie naprzód i praktycznie każdy adwokat wykorzystuje w swojej pracy komputer. Tajemnica adwokacka zobowiązuje go do wykorzystywania oprogramowania, które chroni komputer przed niepowołanym ujawnieniem znajdujących się na nim danych. Przekazywanie informacji w sposób elektroniczny także powinno być objęte szczególną ostrożnością.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Zaufanie to podstawa i tajemnica adwokacka to jeden z gwarantów, które pozwalają na obdarzenie go tym zaufaniem. Zaufaniem możecie Państwo także obdarzyć mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko, która jest z Białegostoku i w tym mieście znajduje się jej Kancelaria Adwokacka. Jednak współpracę można podjąć także w sposób zdalny – dzięki temu nie ogranicza nas ani geografia ani sytuacja w kraju.