Alimenty to jedna z naszych specjalizacji, która wzbudza w ludziach najwięcej emocji – na końcu chodzi przecież o kwestie pieniężne. Czym jest i jak wygląda zabezpieczenie alimentów? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Pomówimy dzisiaj o alimentach.

Rozstrzyganie kwestii finansowych w sądzie

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie – alimenty jako kwestia odnosząca się do pieniędzy wzbudza wiele emocji. Tak jest przy każdego typu sprawach z zakresu prawa rodzinnego, lecz ten temat jest, kolokwialnie mówiąc, “gorący”. Wiadomym jest, że nie zawsze powinno się stawiać ekonomiczne aspekty na pierwszym miejscu. Jednak musimy mieć w pamięci, że te kwestie mogą zmienić czyjąś egzystencję. Przykładem takiej zmiany to alimenty przyznawane na rzecz małoletniego dziecka. W naszym systemie prawnym gdy wystąpią komplikacje to sprawa rozwodowa czy o wysokość alimentów może trwać miesiącami i nie zawsze ostateczny efekt jest taki jakiego się spodziewamy. Życie jednak trwa i przez te parę miesięcy trzeba utrzymać dziecko oraz siebie co wiąże się z poniesieniem sporych kosztów. Jednak polskie prawo przewiduje taką sytuację i pozwala na wcześniejsze pozyskanie środków finansowych związanych z utrzymaniem dziecka lub nawet osoby dorosłej w czasie postępowania sądowego.

Zabezpieczenie alimentacyjne

Gdy przystępujemy do postępowania o przyznanie alimentów (jesteśmy powodem takiego postępowania) to możemy ubiegać się o zabezpieczenie alimentacyjne na okres trwania postępowania sądowego. Czym jest takie zabezpieczenie? Polega ono na zobowiązaniu, które odnosi się do rodziców lub współmałżonka, który w późniejszym etapie będzie zobowiązany do płacenia alimentów do okresowego lub jednorazowego zapłacenia określonej sumy pieniędzy. Jest to zobowiązanie, które jest korzystne dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i owe pieniądze pozwolą na uzyskanie środków do życia na czas procesu. Postanowienie sądu o zabezpieczenie alimentów posiada oddzielny tytuł wykonawczy i klauzulę wykonalności z urzędu. Oznacza to, że w sytuacji gdy strona nie wykona takiego zabezpieczenia to od razu wszcząć procedurę komorniczą. Jest to niezależne od tego czy zgłosi ona zażalenie czy nie to i tak musi wykonać takie zabezpieczenie.

O czym należy pamiętać przy zabezpieczeniu alimentów?

Nie można zapomnieć o tym, że trzeba dokonać uprawomocnienia roszczenia. To na powodzie spoczywa obowiązek uprawomocnienia okoliczności, które mogą być zasadą do takiego zabezpieczenia. Pamiętajmy także, że kwota, którą podamy na wniosku nie powinna być zbytnio wygórowana. Ważną kwestią jest to, że później przyznane alimenty będą niższe o przyznaną sumę.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat zabezpieczenia alimentacyjnego. W wszelkiego typu sprawach związanych z alimentami rozwiązaniem będzie rozpoczęcie współpracy z adwokatem, który się w tym specjalizuje oraz posiada duże doświadczenie w tego typu sprawach. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką z Białegostoku. Do każdej sprawy podchodzimy w sposób indywidualny. Współpracę możemy podjąć na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny. Dzięki temu nie ogranicza nas ani geografia ani sytuacja pandemiczna.