Niedziela i ponownie duża garść informacji prawnych prosto do Państwa. Na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko ponownie poruszymy temat unieważnienia małżeństwa. Ostatnio pisaliśmy o dochodzeniu dowodowym przy unieważnianiu małżeństwa, natomiast dzisiaj chcemy przybliżyć różnicę, która występuje między rozwodem, a unieważnieniem małżeństwa. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Czym różni się rozwód od unieważnienia małżeństwa?

Różnica między dwoma terminami jest wręcz diametralna. Rozwód jest to zakończenie małżeństwa, które zawarte zostało w sposób właściwy oraz świadomy. Unieważnienie małżeństwa możliwe jest gdy małżeństwa było zawarte w jakiś sposób niewłaściwy. O unieważnieniu małżeństwa decyduje sąd. Po rozwodzie małżeństwo, które się zakończyło jest dalej ważne (jesteśmy rozwodnikami). Natomiast w przypadku unieważnienia małżeństwa to małżeństwo uznaje się jako niebyte tj. jakby ono wcześniej nie istniało.

Z jakich powodów można unieważnić małżeństwo?

Unieważnienie małżeństwa nie jest prostą sprawą. Na “pierwszy ogień” weźmiemy tak zwane przeszkody małżeńskie. Przykładem takiej przeszkody może być ubezwłasnowolnienie którejś ze stron w czasie zawierania małżeństwa. Następnym powodem, który może być podstawą do unieważnienia małżeństwa może być choroba psychiczna którejś ze stron. Trzecim przyczynkiem do unieważnienia to wady oświadczenia woli. Dobrze jest taką sprawę skonsultować z dobrym adwokatem, który specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. W Białymstoku jest to mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko, która ma ogromne doświadczenie w tego typu sprawach (i nie tylko) oraz podchodzi do każdej z nich w sposób rzetelny oraz profesjonalny.

Unieważnienie małżeństwa, a dzieci małżonków.

Gdy unieważniamy małżeństwo to jest traktowane ono tak jakby nigdy nie zostało zawarte. Jednak nie dotyczy to dzieci, które pojawiły się w trakcie trwania owego związku. Traktowane są one w taki sposób jakby pochodziły z małżeństwa.

Czy w przypadku unieważnienia małżeństwa jest określona wina, którejś ze stron?

Tak, gdy wydawany jest wyrok o unieważnieniu małżeństwa zawarta jest tam informacja z jakiego powodu małżeństwo jest unieważniane i kogo owy powód dotyczy w sposób bezpośredni.

Dziękujemy za lekturę. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat unieważnienia małżeństwa i różnic jakie występują między nim, a rozwodem. Gdy jakakolwiek sprawa związana jest z prawem to polecamy serdecznie skontaktować się z prawnikiem, który nam pomoże. W Białymstoku miejscem do uzyskania takiej pomocy jest Kancelaria Adwokacka prowadzona przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Zapraszamy serdecznie do kontaktu nie tylko osoby z Białegostoku, lecz tak naprawdę można podjąć współpracę niezależnie od położenia geograficznego gdyż można współpracować w sposób zdalny – przez telefon lub internet. Zapraszamy do kontaktu.