W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko będziemy poruszać temat niezwykle ważny, ale też trudny – ustalenie ojcostwa. Do kiedy można takie ustalenie przeprowadzić, a kiedy jest na to za późno? Zapraszamy serdecznie do lektury.

Przykładowa sytuacja

Nieraz zdarza się, że matka dziecka, która zaszła w ciążę nie informuje o tym ojca gdy nie pozostaje z nim w związku. Jednak po pewnym czasie – nawet kilkunastu latach zauważa, że nie musi wychowywać dziecka zupełnie sama i może oczekiwać pomocy u biologicznego ojca dziecka. Jednak czy czasami nie jest już za późno? Gdy na przykład dziecko ma 15-16 lat?

Czy nie jest za późno na ustalenie ojcostwa?

Dopóki dziecko jest niepełnoletnie można zażądać ustalenia ojcostwa. Nie jest to zależne od tego czy dziecko ma rok, 5 lat czy 16. Po przekroczeniu osiemnastego roku życia to dziecko może zażądać sądowego ustalenia ojcostwa – przechodzi więc to na niego z matki. Jest to niezwykle ważne gdyż bez potwierdzenia kto jest ojcem nie można występować o alimenty.

Jakie są drogi do ustalenia ojcostwa?

Pierwszą drogą do ustalenia ojcostwa jest kontakt z kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Jednak przy tym wyborze ojciec dziecka musi wykazać się dobrą wolą i złożyć oświadczenie, że jest on ojcem, które w następnym kroku potwierdza matka dziecka.

Drugą drogą do ustalenia ojcostwa jest pozew sądowy. W takim pozwie można jednocześnie zawrzeć żądanie alimentacyjne. W tym pozwie można zawrzeć także żądanie orzeczenia, że władza rodzicielska pozostanie w kwestii jedynie matki dziecka. Tym bardziej w sytuacji gdy na przykład ojciec dziecka wiedział o jego istnieniu, lecz nigdy tym się nie zainteresował. Pozew taki można złożyć niezależnie od tego czy ojciec dziecka żyje. Nawet gdy umarł możemy występować do sądu o ustalenie ojcostwa. W takiej sytuacji dziecko wchodzi w skład osób, które dziedziczą po danym człowieku.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Jak Państwo sami widzicie prawo rodzinne jest szalenie zagmatwane. Dobrą opcją na dochodzenie swoich praw to współpraca z doświadczonym oraz profesjonalnym adwokatem, który nam pomoże. Właśnie takich prawników znajdą Państwo w naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Zapraszamy serdecznie do kontaktu nie tylko osoby z Białegostoku. Możemy także pomóc w sposób zdalny – poprzez telefon i mail.