Narodziny dziecka to najczęściej jedna z najpiękniejszych chwil w życiu człowieka. Jednak są sytuacje, w których nie jest tak “różowo”. Czasami następuje sytuacja, gdzie biologiczny ojciec nie odnajduje się w tej roli. Jak w takiej sytuacji zadbać o nasze dziecko, które narodziło się poza małżeństwem? Zapraszamy do lektury najnowszego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku prowadzonej przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko.

Aby zadbać o dobro naszego dziecka trzeba spełnić parę punktów, które pozwalają na zabezpieczenia pociechy. Poniżej przedstawiamy te punkty. Dobrze jest skonsultować także ten temat z prawnikiem, który profesjonalnie podchodzi do powierzonych mu zadań oraz posiada szeroką wiedzę na temat prawa rodzinnego. Taką adwokat jest mecenas Tokarzewska-Cybulko.

Formalne ustalenie ojcostwa

Formalne ustalenie ojcostwa powinien być pierwszym krokiem w dążeniu do zadbania o nasze dziecko. W sytuacji, gdy biologiczny ojciec dziecka decyduje się na wzięcie odpowiedzialności za nie to powinien udać się razem z matką dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie. Ważną kwestią jest to, że takie oświadczenie może zostać złożone nawet przed narodzinami dziecka. Sytuacja jest bardziej skomplikowana gdy ojciec dziecka nie chce złożyć takiego oświadczenia. W takiej sytuacji. W takiej sytuacji niestety trzeba udać się do sądu aby właśnie tam ustalić ojcostwo w sposób prawny. W Często potrzebne jest wtedy badanie DNA.

Zwrot kosztów związanych z porodem oraz wyprawką

Pierwsze koszty wiązane z przyjściem na świat dziecka potrafią być sporym wyzwaniem dla naszego budżetu. Oczywiście masz prawo żądać od biologicznego ojca dziecka zwrotu części poniesionych kosztów. Niezwykle ważną kwestią kwestią jest to, że wszystkie wydatki muszą być udokumentowane. Taka sama sytuacja tyczy się kosztów związanych z ciążą. Można także żądać zwrotu kosztów utrzymania przez trzy miesiące w okresie porodu.

Alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko to jedna z najważniejszych spraw, które trzeba poruszyć gdy chcemy zadbać o spokój oraz przyszłość naszego dziecka. Już wielokrotnie pisaliśmy na temat alimentów dlatego zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na ten temat na naszym blogu oraz oczywiście kontaktu z mecenas Sylwią Tokarzewską-Cybulko. W tej chwili dodajmy jeszcze, że w sytuacji gdy stać nas na samodzielne utrzymanie dziecka też powinniśmy temat alimentów uregulować. Wtedy można, przykładowo, założyć konto dla dziecka aby pieniądze były odkładane na lepszy start w przyszłości.

Kwestia władzy rodzicielskiej

Gdy składamy wniosek o ustalenie ojcostwa można złożyć także wniosek o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Oczywiście można to zrobić także później. Podkreślmy bardzo ważną kwestię – pozbawienie władzy rodzicielskiej nie ma wpływu na alimenty.

Zadbajmy o nasze dziecko jeszcze przed jego narodzeniem. Prawo rodzinne jest niezwykle ważne i właśnie w nim specjalizuje się nasze Kancelaria Adwokacka z Białegostoku. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na konsultacje w doświadczonymi i profesjonalnymi prawnikami z naszej Kancelarii.