W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, którą prowadzi mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko będziemy omawiać temat dziedziczenia, w sytuacji rozdzielności majątkowej. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Na początku musimy powiedzieć parę słów na temat rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkową uzyskujemy poprzez intercyzę (odpowiednia umowa majątkowa) lub na podstawie wyroku sądu. Gdy owa rozdzielność jest ustanowiona to małżeństwo związani są ze sobą każdym aspektem, który jest klasyczny dla normalnego małżeństwa lecz każdy z małżonków posiada własny (osobisty) majątek, a nie wszystko jest wspólne.

Czy ma to wpływ na dziedziczenie?

Dziedziczenie, a rozdzielność majątkowa

Niezależnie od tego, czy jest ustanowiona rozdzielność majątkowa małżonek dziedziczy na tych samych zasadach i w takim samym udziale jak gdyby tej rozdzielności nie było. Różnicą jest to, że nie bierze on udziału w podziale majątku wspólnego.

Wytłumaczymy na przykładzie

Może na przykładzie będzie najprościej wytłumaczyć te zawiłości:

Wyobraźmy sobie standardową rodzinę składającą z małżeństwa oraz dwójki dzieci. W skład majątku owej rodziny wchodzi stumetrowe mieszkanie. Gdy nastąpi śmierć jednego z małżonków to drugiemu przysługuje połowa mieszkania oraz ⅓ z połowy po zmarłym małżonku. Są to obliczenia w sytuacji wspólności majątkowej

W przypadku rozdzielności majątkowej – gdy mieszkanie wchodziło w skład majątku osoby, która zmarła to po śmierci każda osoba z dziedziczących otrzymałaby po ⅓ wartości mieszkania. Różnica to 1/3 do 4/6.

Przepisy dotyczące dziedziczenia i sukcesji w Polsce jest bardzo zagmatwane. Najrozsądniejszym wyborem będzie zdanie się na pomoc prawnika, który ma doświadczenie w prawie rodzinnym i do każdej sprawy podchodzi w sposób profesjonalny. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią gdzie znajdą Państwo właśnie takich adwokatów. Konsultacje prawne prowadzimy osobiście oraz zdalnie – poprzez telefon i mail. Zapraszamy serdecznie.