W dzisiejszym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko chcielibyśmy poruszyć temat dziedziczenia. Nie jest to pierwszy raz gdy piszemy o tym na naszym blogu, lecz dzisiaj opowiemy o sytuacji dotyczącej dziedziczenia w przypadku braku dzieci. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Dziedziczenie, a brak dzieci

Gdy w małżeńskie nie pojawiły się dzieci to nie można zastosować klasycznego podejścia, w którym po śmierci któregoś z małżonka dziedziczą jego dzieci, a następnie drugi współmałżonek. Gdy owych dzieci nie ma to całość masy spadkowej nie przypada małżonkowi, który pozostał przy życiu. Wtedy “do gry” wchodzą także rodzice osoby, która zmarła. W dodatku w przypadku gdy, któreś z rodziców nie żyje to do osób, które dziedziczą dochodzi rodzeństwo zmarłego lub dzieci tego rodzeństwa.

Może wydawać się zaskakujące, że może nastąpić taka sytuacja gdzie szwagier danej osoby dziedziczy majątek po zmarłym w sposób taki sam jak jego żona. Dobrze jest więc zastanowić się nad drugą sytuacją, którą opisujemy poniżej.

Testament, a brak dzieci

Oczywiście testament określa to ma w jakim procencie dziedziczyć po zmarłym. Jednak oczywiście gdyby można było zakończyć ten temat na owym zdaniu to byłoby za prosto. Pamiętajmy, że wzajemne testamenty nie zmniejszają możliwości uzyskania zachowku poprzez rodziców owej osoby. Zachowek to pewna część majątku, której zostali oni pozbawieni przez owy dokument jakim jest testament.

Gdy jesteśmy w małżeństwie i nie posiadamy dzieci to warto jest zadbać o sprawy dziedziczenia jak najszybciej aby nasza druga połówka nie miała z tym problemu. Oczywiście nie jest to rada jedynie dla osób, które mają już długoletni staż w małżeństwie. Warto jest to zrobić już na początku naszego związku małżeńskiego gdy jeszcze nie mamy dzieci – niestety wypadki krążą po ludziach. W takiej sytuacji gdy już pojawią się dzieci to możemy spisać nowy testament lub wrócić do dziedziczenia ustawowego, w którym dziedziczą po nas dzieci oraz współmałżonek.

Zadbajmy o swoją przyszłość. Sprawy dziedziczenia potrafią być bardzo zawiłe i łatwo jest się w tym pomieszać. Dlatego warto jest takie sprawy załatwiać wraz z adwokatem. I to nie z pierwszym lepszym adwokatem, lecz takim, który ma duże doświadczenie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego oraz podchodzi do każdej sprawy w sposób profesjonalny i rzetelny. Takim prawnikiem jest mecenas Sylwia Tokarzewska-Cybulko. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz do konsultacji prawnych z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką. Takie konsultacje mogą odbyć się twarzą w twarz lub w sposób zdalny – przez telefon lub internet. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.