Dzisiaj na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko, pomówimy ponownie o dziedziczeniu. Jednak dzisiaj skupimy się na przypadku dziedziczenia, gdy małżeństwo nie posiada dzieci i jedno z małżonków umrze. Jak wygląda dziedziczenie w takim przypadku? Zapraszamy do lektury.

Patrząc z boku na sytuację małżeństwa, które nie posiada dzieci wydaje się proste – w przypadku śmierci jednego z małżonków to drugie powinno dziedziczyć całość. Jednak nie jest tak do końca.

Dziedziczenie w przypadku braku dzieci

W przypadku posiadania dzieci sprawa jest stosunkowo łatwa. W takiej sytuacji połowa masy spadkowej przechodzi na własność współmałżonka, a druga połowa po równo na dzieci. Logika aż krzyczy, że w przypadku braku dzieci całość owej masy spadkowej powinna przechodzić na własność współmałżonka. Jednak nie jest tak do końca. Wtedy do dziedziczenia włączają się rodzicie zmarłej osoby. To też jest zgodne z logiką. Jednak w sytuacji, gdy któreś z teściów już nie żyje to do dziedziczenia dochodzi rodzeństwo osoby zmarłej, a w dalszym kroku dzieci owego rodzeństwa.

Podsumowując – nawet w przypadku braku dzieci małżonek dziedziczy połowę części majątku. Druga część przechodzi na własność rodziców osoby zmarłej. Idąc dalej – w przypadku braku któregoś z teściów do podziału dochodzi rodzeństwo osoby zmarłej. Później do podziału dochodzą dzieci rodzeństwa zmarłego współmałżonka.

Dziedziczenie w przypadku braku dziecka, ale przy spisanym testamencie.

Niestety nawet wzajemne testamenty nie załatwiają sprawy dziedziczenia na sto procent. Rodzicom zmarłej osoby przysługuje zachowek. Zachowek to pewna część majątku, która przysługuje danej osobie “z urzędu”. Dobrym pomysłem jest zgłoszenie się do odpowiedniego adwokata, który pomoże nam załatwić sprawy dziedziczenia, aby nikt nie był pokrzywdzony. Temat jest niezwykle ważny przede wszystkim dla młodych małżeństw, którzy nie posiadają jeszcze potomstwa, a myślą o nim. Pamiętajmy, że zawsze można wrócić do dziedziczenia ustawowego.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Tak jak już wspominaliśmy – warto jest skontaktować się z profesjonalnym adwokatem, który specjalizuje się w prawie cywilnym.  Miejscem w Białymstoku do uzyskania takiej pomocy jest nasza Kancelaria Adwokacka, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Zapraszamy serdecznie nie tylko osoby z Białegostoku. Współpracujemy nie tylko na miejscu w Białymstoku, lecz także zdalnie. Dzięki temu nie ogranicza nas geografia i pandemia. Zapraszamy do kontaktu.