Witamy w nowym artykule na blogu Kancelarii Adwokackiej W Białymstoku, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Pomówimy dzisiaj o alimentach. Dokładniej o egzekucji owych alimentów od osób przebywających/żyjących w Stanach Zjednoczonych. Zapraszamy do lektury.

Ucieczka przed alimentami za granicę.

Niestety często zdarza się, że osoba, która nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności rodzicielstwa. Czy egzekucja alimentów od osoby, która przebywa w USA jest możliwa? Tak, tylko procedura odbywa się w trochę inny sposób niż jakby osoba przebywała w Polsce. Sprawą tą zajmuje się nie komornik lecz Sąd Okręgowy właściwy na swoje miejsce zamieszkania. Po wpłynięciu takiej sprawy Sąd kieruje to do odpowiedniego organu w USA (lub Kanadzie), który jest zależny od tego gdzie przebywa dłużnik.

Jak wyglądają alimenty w USA?

W Stanach Zjednoczonych Ameryki egzekucja roszczeń alimentacyjnych odbywa się na zasadach wzajemności oraz dotyczy praktycznie tylko małoletnich dzieci.

Co z dokumentami?

Dokumenty, które trzeba przedłożyć Sądowi zależne są od tego czy znamy adres dłużnika czy nie. Dobrze jest nawiązać tutaj współpracę z doświadczonym i profesjonalnym prawnikiem, który wie co robi. Niezależnie od tego, który zestaw dokumentów przedłożymy to trzeba je osobiście podpisać w siedzibie Sądu Okręgowego i wtedy są one kierowane do USA.

Tak jak wspominaliśmy – każda sytuacja ma wyjście i można dochodzić swoich praw. Nawet w sytuacji gdy druga strona jest na innym kontynencie. Zapraszamy serdecznie do kontaktu i nawiązania współpracy z Kancelarią Adwokacką z Białegostoku. Dzięki współpracy zdalnej nie ogranicza nas geografia i możemy podjąć współpracę z osobą niezależnie, w którym kraju się znajduje. Zapraszamy do kontaktu.