Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Adwokat Białystok – Jak odzyskać niezapłacone alimenty? – odpowiada prawnik (część 2)

Adwokat Białystok - Jak odzyskać niezapłacone alimenty? - odpowiada prawnik (część 2)

Adwokat Białystok – Jak odzyskać niezapłacone alimenty? – odpowiada prawnik (część 2)

W dzisiejszym artykule na blogu Białostockiej Kancelarii Adwokackiej przedstawiamy dalsze sposoby na odzyskanie niezapłaconych alimentów. Zapraszamy do lektury.
 

Sposób szósty – egzekucja świadczenia przed sądem od rodziny dłużnika

Wobec prawa, gdy długów nie można wyegzekwować od samego dłużnika, do alimentacji mogą zostać zobowiązani krewni w linii prostej. Są to takie osoby jak rodzice, dziadkowie oraz rodzeństwo. Jest to kolejny sposób na egzekucje długu. Odpowiedni pozew należy złożyć do sądu rodzinnego. Trzeba w nim udowodnić, że zarobki tych osób pozwalają na dopełnienie obowiązku alimentacyjnego. Gdy dziecko, na które ma być wypłacane świadczenie, jest niepełnoletnie to alimenty powinny w pierwszej kolejności płacić rodzice. Drudzy w kolejce są dziadkowie. Na trzecim miejscu jest rodzeństwo dłużnika. Sąd w takiej sytuacji może zwrócić się nawet do urzędu skarbowego o przekazanie do Niego PITu za poprzedni rok kalendarzowy aby określić sytuację majątkową.

Sposób siódmy – skarga pauliańska

Skarga pauliańska w praktyce oznacza to, że jeżeli dłużnik, przykładowo, przepisuje cenne przedmioty takie jak nieruchomości na inne osoby aby wyzbyć się swojego majątku i uzyskać status osoby niewypłacalnej to przed sądem można dochodzić anulacji tych czynności prawnej. Często jest to bardzo skuteczny sposób na odzyskanie zaległych alimentów.

Sposób ósmy – wpis do KRD (Krajowego Rejestru Dłużników)

Nie jest to bezpośredni sposób na odzyskanie alimentów, lecz może bardzo utrudnić życie dłużnika alimentacyjnego. Taki wpis można wykonać gdy dłużnik nie płaci alimentów przez co najmniej pół roku. Wtedy możliwe jest wpisanie go do biura informacji gospodarczej jednego z pięciu krajowych rejestrów długów. Takie biura mają podpisane umowy z podmiotami finansowymi, takimi jak banki, firmy leasingowe oraz inne. Dłużnika można zgłosić osobiście lub poprzez gminę. Także w tym może pomóc Państwu prawnik. W Białymstoku oczywiście polecamy nasze usługi.

Sposób dziewiąty – wszczęcie postępowania karnego za utrudnianie zaspokojenia wierzyciela

Gdy występuje sytuacja, gdy dłużnik specjalnie pozbywa się swojego majątku tylko aby pozbyć się swoich własności możemy złożyć zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Przestępstwem jest utrudnianie zaspokojenia wierzyciela.

Sposób dziesiąty – złożenie wniosku o wyjawienia majątku dłużnika

Czasami zdarza się, że dłużnik nie przedstawia swojego majątku w sposób realny – ukrywa go przed komornikiem. Wtedy możemy złożyć wniosek do sądu rejonowego o wyjawienie majątku dłużnika. Taki wniosek może zostać także złożony przez komornika, który prowadzi egzekucję alimentacyjną. Według obowiązujących przepisów dłużnik musi wtedy przygotować samodzielnie Wykaz swojego majątku, który jest zgodny z stanem realnym. Dziękujemy za lekturę. Jak Państwo widzicie sposobów na odzyskanie niezapłaconych alimentów jest sporo. Jak wybrać ten dobry w Państwa sytuacji? W tym pomoże Państwu doświadczony oraz rzetelny adwokat. W Białymstoku działa nasza Kancelaria Adwokacka, która pomoże Państwu. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na spotkania.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top