Co wchodzi w skład majątku wspólnego?
Na początku musimy zaznaczyć co wchodzi w skład majątku wspólnego przed rozwodem. Określa to Kodeks rodzinny, a dokładnie artykuł numer 31. Zawarte są tam informacje, że w jego skład wchodzą: pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków, kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
Jak widać nie ma tam słowa o długach, które zostały zaciągnięte w trakcie trwania małżeństwa. Jest to jednoznaczne z tym, że gdy majątek zostanie podzielony to nie dochodzi do podziału długu.
W jaki sposób rozliczyć dług przy podziale majątku?
Niestety sytuacja nie jest taka prosta jak mogło się wydawać. Najgorsze w takiej sytuacji jest to, że kredyty hipoteczne to zawsze bardzo duże kwoty, które rozłożone są nawet na 30 lat rat. Mąż oraz żona wspólnie odpowiadają za zaciągnięty kredyt w stopniu równym. Inaczej rzecz ujmując – rozliczenie takiego zobowiązania jest możliwe jedynie przy oparciu o dobrą wolę obu stron. Jednak wiadomym jest, że to nie takie proste gdy dochodzi do rozwodu. Niestety w takiej sytuacji atmosfera najczęściej nie jest przyjazna.
W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zaciągnięcie opinii oraz pomocy u osoby, które zajmuje się takimi sprawami profesjonalnie oraz ma duże doświadczenie w sprawach rozwodowych oraz podziałach majątków. Taką pomoc otrzymacie Państwo w naszej Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku, w której skład wchodzą prawnicy z ogromnym doświadczeniem w tego typu sprawach. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na spotkania abyśmy mogli porozmawiać o Państwa sprawie.