Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Adwokat Białystok – Rozwód obywatela Polski z obcokrajowcem – odpowiada prawnik

Adwokat Białystok - Rozwód obywatela Polski z obcokrajowcem - odpowiada prawnik

Adwokat Białystok – Rozwód obywatela Polski z obcokrajowcem – odpowiada prawnik

Miejsce Polski w Europie oraz na Świecie (między innymi poprzez otwarcie granic) powoduje zróżnicowanie w naszym kraju. Coraz więcej małżeństw jest nawiązywanych miedzy obywatelami różnych Państw. Niestety statystyki są nieubłagane i coraz więcej, także tych, małżeństw się rozpada. Jak wygląda rozwód między obywatelem Polski, a obywatelem innego kraju. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku.

Kraj, w którym powinno się wziąć rozwód.

Dobrym miejscem na przeprowadzenie rozwodu obywatela Polski jest oczywiście jego kraj rodzinny – Polska. To w którym momencie taki rozwód jest możliwy mówi tam Kodeks postępowania cywilnego. Znajdziemy tam informacje, że taki rozwód jest możliwy w sytuacji:

1. gdy w ostatnim czasie oboje małżonków mieszkali w Polsce (przy zaznaczeniu, że nie jest konieczne mieszkanie wspólne);

2. gdy małżonek, który wnosi pozew o rozwód do sądu, przez co najmniej rok przed wniesieniem do sądu pozwu mieszka w Polsce;

3. gdy jeden małżonek mieszka w sposób ciągły w Polsce, a drugi wyjechał z Polski;

4. gdy mamy sytuację jak z punktu drugiego, ale ten małżonek jest polskim obywatelem to czas skraca się do pół roku.

Gdy drugi małżonek też wniesie pozew o rozwód.

W sytuacji chęci przeprowadzenia rozwodu w Polsce trzeba patrzeć na czas. Jest to spowodowane tym, że gdy małżonek, który jest polskim obywatelem wniesie pozew o rozwód w Polsce, a małżonek, który jest obywatelem innego kraju wniesie taki pozew w swoim kraju to rozprawa sądowa odbędzie się w kraju, w którym złożono wniosek jako pierwszy. Drugi wniosek jest wtedy umorzony. Jest to spowodowane tym żeby uniknąć sytuacji gdy sądy wydarzą rozbieżne wyroki.

Czy na rozprawie o rozwód muszą być oboje małżonków?

Polskie prawo mówi o tym, że obie strony sprawy muszą zostać wysłuchane. Uwaga – osoba, która składa pozew musi stawić się na sprawie osobiście (gdyż w innym przypadku postępowanie rozwodowe może zostać zawieszone). Inna sytuacja jest z drugą osobą. Gdy przebywa ona za granicą to może zostać ona przesłuchana przed zagranicznym sądem lub przed polskim konsulem, który występuje tutaj jako pomoc prawna.

Sytuacja opisana powyżej nie jest jednoznaczna i powszechna. Warto więc skorzystać z pomocy doświadczonego i profesjonalnego adwokata, który specjalizuje się w Prawie Rodzinnym. Taką pomoc otrzymacie w naszej Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku. Zapraszamy serdecznie do kontaktu i umawiania się na spotkania.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top