Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Jaka forma działalności może być otwarta w niedzielę?

Jaka forma działalności może być otwarta w niedzielę?

Dzisiaj pierwsza niedziela, w czasie której większość sklepów jest zamkniętych. Z tej okazji nasza Białostocka Kancelaria przygotowała dla Państwa artykuł o tej nowej sytuacji. Zapraszamy do lektury.
Jaka forma działalności może być otwarta w niedzielę?
Jaka forma działalności może być otwarta w niedzielę?

W 2016 roku, a dokładnie we wrześniu w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożyć projekt ustawy, który ogranicza handel w niedziele.
Nie była to inicjatywa żadnej, konkretnej partii lecz aprobatę dla owego projektu wyrazili Posłowie z różnych opcji politycznych. Ustawa ta nie zakazuje całkowitego handlu w ten szczególny dzień, lecz ograniczenie jego do minimum.

Jakie sklepy są zamknięte w niedziele niehandlowe?

W owym czasie zamknięte są m.in. dyskonty, hipermarkety oraz supermarkety. Następstwem tego jest to, że nie zobaczymy otwartych Biedronek (oprócz tych, które są zlokalizowane na dworcach), Auchan, Tesco, Lidla, Carrefour (sklepy Carrefour Express, które mają pomarańczowe logo, mogą działać) itp.
Oprócz zamkniętych sklepów, które są nastawione na sprzedaż artykułów spożywczych, nie zrobimy także zakupów w sieciach, które oferują obuwie, ubrania, RTV i AGD, zabawki itd.

Jakie sklepy są otwarte w niedziele niehandlowe?

W owe niedziele często możemy spotkać otwarte mniejsze sklepy, które oferują nie tylko produkty spożywcze. Jeżeli “za ladą” takiego miejsca stanie sam właściciel, lub (nieodpłatnie) osoby z jego rodziny to taki sklep może być otwarty.
Podobna sprawa ma się przy mniejszych sklepach, które działają poprzez franczyzę. Są to takie miejsca jak Żabka czy, wcześniej wspomniany, Carrefour Express. Właściciele franczyzy postanowili nie narzucać swoim franczyzobiorcom swojej decyzji na temat otwarcia sklepu w niedziele niehandlowe. Najczęściej więc będą one otwarte.
Nie należy się też dziwić, że niezamknięte są centra handlowe. Możemy w nich spotkać otwarte mniejsze punkty franczyzowe, sieci kinowe oraz kawiarnie i restauracje, a także siłownie, parki zabaw dla dzieci oraz placówki banków.

Jakie lokale są wyłączone z zakazu handlu w niedziele?

W niedziele niehandlowe mogą działać przedsiębiorstwa, które prowadzą swój biznes w jednej z poniższych dziedzin:
– kwiaciarnie,
– apteki,
– cukiernie,
– piekarnie,
– lodziarnie,
– sklepy z prasą,
– sklepy z dewocjonaliami oraz pamiątkami.

Oprócz powyższej listy mogą działać sklepy, które znajdują się:
– na lotniskach,
– na dworcach,
– na terenie garnizonów,
– w więzieniach
– na stacjach paliw.

A co z zakupami w internecie?

Tutaj wszystko pozostaje bez zmian. Wszelkie sklepy internetowe (prawie wszystkie – oczywiście są wyjątki) są “otwarte” w niedziele niehandlowe tj. można wchodzić na strony owych sklepów oraz składać zamówienia.
Także sklepy internetowe takich sieci handlowych jak Carrefour i Auchan są otwarte. Dodatkowo, w niektórych miastach Polski (w Białymstoku niestety nie) można przez owe serwisy kupować artykuły spożywcze z dostawą tego samego dnia – także w niedziele niehandlowe.

Mamy nadzieję, że owy artykuł przybliżył Państwu zagarnienie niedziel niehandlowych oraz możliwości robienia zakupów w owe dni. Serdecznie zapraszamy do dalszego śledzienia naszego bloga oraz do naszej Kancelarii w Białymstoku.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top