Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Prawo rodzinne Białystok – Jak oblicza się wysokość alimentów?

Prawo rodzinne Białystok - Jak oblicza się wysokość alimentów?

Prawo rodzinne Białystok – Jak oblicza się wysokość alimentów?

Witamy w ten niedzielny dzień. Nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka dalej kontynuuje naszą serię z prawa rodzinnego. W dzisiejszym artykule poruszamy ciężki temat jakim jest wysokość alimentów. Zapraszamy do lektury.
Gdy w czasie rozwodu dzieci są niepełnoletnie lub w dalszym ciągu uczą się mają niezaprzeczalne prawo do uzyskania alimentów od rodziców. Tylko w jakiej wysokości mogą one być?
Wysokość alimentów ustalana jest przez sąd. I jest ona uzależniona od możliwości majątkowych rodziców.Składowymi, które sąd bierze pod uwagę ustalając wysokość alimentów to:
– stan majątku rodziców,
– wieku,
– stanu zdrowia,
– wykształcenia,
– doświadczenia zawodowego.

Jednak nie tylko to bierze się pod uwagę ustalając sumę. Trzeba także ustalić potrzeby dziecka. Przy tym sąd bierze pod uwagę takie składowe jak wiek dziecka oraz stan zdrowia. Przepisy mówią o tym, że dziecko ma prawo do równej stopy życiowej jak rodzice.

Nie można zapomnieć, że dziecko ma swoje potrzeby. Są to przykładowo – wyżywienie, media, zdrowie, ochrona, wypoczynek, rozrywka oraz kultura fizyczna.

Na rozprawie sądowej sumuje się wszelkie koszty utrzymania dziecka w miesiącu. Pod rozwagę bierze się pod uwagę te potrzeby dziecka, które są usprawiedliwione. Nie zapomina się także możliwości majątkowe rodziców.

Koszty utrzymania potomka powinny być udokumentowane rachunkami, fakturami lub innymi zaświadczeniami. Do sporządzenia pozwu o ustalenia alimentów powinno się skorzystać z pomocy specjalisty. Takie usługi świadczy nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka.

Co z płaceniem alimentów?

Trzeba pamiętać, że alimenty to obowiązek rodzica. Muszą być one płacone regularnie. Jeżeli ten obowiązek nie będzie zachowany to mogą zostać naliczone odsetki. Brak płatności za alimenty prowadzi do powstania długów.

Egzekucje, gdy alimenty nie są płacone są realizowane przez komornika sądowego. Gdy wysokość zaległych alimentów przekroczy trzy świadczenia okresowe to mamy możliwość zgłoszenia przestępstwa uchylania się przed płaceniem alimentów. W takiej sytuacji też powinno się skorzystać z pomocy adwokata.

Jak sami Państwo widzą widzą temat wysokości alimentów jest bardzo trudny i ważny. Zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką z Białegostoku, która ma ogromne doświadczenie w tego typu sprawach oraz podjęcia współpracy.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top