Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Prawo rodzinne Białystok – Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Prawo rodzinne Białystok - Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Prawo rodzinne Białystok – Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

Nadeszła następna niedziela w Białymstoku, więc zapraszamy do lektury artykułu na blogu Kancelarii Adwokackiej Adwokat Sylwii Tokarzewskiej-Cybulko. Nasza Białostocka Kancelaria Prawnicza chciałaby poruszyć temat z zakresu prawa rodzinnego. Jest to kontakt z dzieckiem po rozwodzie. Rozstanie z mężem/żoną nie oznacza tego, że musimy zawiesić kontakt z naszym dzieckiem. Jak uregulować tą kwestię? Zapraszamy do lektury.

Czy kontakt z dzieckiem jest tym samym co władza rodzicielska?

Władza rodzicielska jest czymś innym niż prawo do utrzymywania kontaktów z swoim dzieckiem. Regulacje dotyczące władzy rodzicielskiej oraz kontakty z dziećmi są różne. Zaznaczamy – gdy jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub owa władza została mu ograniczona to nie zabiera mu prawa do utrzymywania kontaktu z swoim potomkiem.

Rodzaje kontaktu z dzieckiem

Kontakt z dzieckiem można podzielić na dwie kategorie – bezpośrednie oraz na odległość.
Utrzymywanie kontaktu z dzieckiem na odległość to przykładowo: wymiana listów oraz maili, rozmowy poprzez komunikatory internetowe takie jak Skype, Facebook, Messenger itp. Jest to częsta forma forma utrzymywania kontaktu gdy rodzic wyjechał z Białegostoku, a dziecko zostało w tym mieście.

Bezpośredni kontakt z dzieckiem występuje wtedy gdy przebywamy w obecności dziecka. Przykładem tego są spotkania, odwiedziny oraz zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu – na spacery, wyjścia lub przykładowo weekendowe wyjazdy.

Kiedy powinno się uregulować kontakty z dzieckiem?

Często sprawę ustalenia kontaktu z dzieckiem jest ustalane na jeden rozprawie sądowej wraz z ustaleniem pobytu dziecka. Oczywiście jeżeli owa sprawa się już odbyła można to ustalić na oddzielnej ustawie.

W jaki sposób poprawnie uregulować kontakty z dzieckiem?

Kwestię regulacji kontaktu z dziećmi można podzielić na dwie formy zależne od rodziców dziecka. Gdy rodzice są ze sobą zgodni w tej kwestii i nie chcą ograniczać kontaktu drugiego rodzica z dzieckiem to porozumienie nie wymaga szczególnej formy. Jednak gdy rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia w tej kwestii trzeba prosić o pomoc sąd. Wtedy ustalany może być terminarz spotkań oraz sposób owych. W takiej sytuacji sąd bierze pod uwagę także zdanie samego dziecka.

Sprawa kontaktu z dzieckiem jest bardzo trudna dla rodziców gdyż bezpośrednio dotyczy najważniejszych dla nich osób. Dobrze więc nie zostawiać tego “ślepemu losowi” lecz poprosić o pomoc specjalistę w tym temacie. Nasza Białostocka Kancelaria Adwokacka ma bardzo duże doświadczenie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego oraz do wszystkich spraw podchodzi bardzo rzetelnie oraz profesjonalnie. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz nawiązania współpracy. Działamy w Białymstoku lecz nie tylko.

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top