Czym jest konkubinat?
Konkubinat to rodzaj związku, który jest bardzo zbliżony do związku małżeńskiego. Posiada jednak parę znaczących różnic. Najważniejszą z nich jest to, że konkubinat nie jest związkiem sformalizowanym.
Konkubinat jest nieformalnym tzw. wolnym związkiem, w którym dwoje ludzi żyje ze sobą jak małżeństwo lecz nie sformalizowali swojego związku.
Jakie są prawa konkubentów?
W konkubinacie nie ma wspólnego majątku. Rzeczy nabyte są własnością osoby, która ową rzecz kupiła, a nie wspólna. Gdy kupują oni coś wspólnie obowiązuje zasada klasycznej współwłasności. Oznacza to, że mają określony udział własnościowy przy danej rzeczy. W takim przypadku podział rzeczy, które są współwłasnością można dokonać w każdej chwili.
Czy po konkubinacie można ubiegać się o alimenty?
Po ustaniu konkubinatu nie można ubiegać się o alimenty niezależnie od tego jak owy związek wyglądał i ile trwał. Oznacza to, że np. mężczyzna nie ma obowiązku płacenia alimentów, gdy kobieta w tym czasie zajmowała się domem.
Czy dziedziczy się po konkubencie?
Po śmierci współmałżonka druga osoba dziedziczy niezależnie czy został spisany testament (o którym pisaliśmy na naszym blogu) zgodnie z ustawą. Konkubinat nie podlega pod tą samą ustawę. Oznacza to, że po śmierci partnera (konkubenta) druga osoba nie ma prawa do należącej do niego części majątku. Partner nawet nie uczestniczy w podziale majątku.
Żyjąc w konkubinacie należy spisać testament, w którym zawieramy odpowiednie zapisy mówiące o tym jak ma zostać rozdysponowany nasz majątek po śmierci.
Aby zadbać o swoje prawa oraz aby dobrze napisać testament, który będzie miał wartość prawną dobrze skorzystać z pomocy adwokata. Nasza Kancelaria z Białegostoku zapewni Państwu należytą pomoc w tej oraz każdej innej sprawie. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.