Przykład z życia wzięty
Zastanówmy się nad przykładową sytuacją. Jeszcze małżonkowie mają już ustaloną datę sprawy rozwodowej, lecz do jednej z tych osób przychodzi pozew skierowany przez drugą stronę o ustalenie rozdzielności majątkowej z datą na dzień zawarcia małżeństwa. Dlaczego otrzymała ona taki pozew gdy już data rozprawy rozwodowej została ustalona?
Czym jest rozdzielność majątkowa?
Ustanowienie rozdzielności majątkowej jest jednoznaczna z tym, że zamiast wspólnego majątku obojga małżonków mamy dwa majątki: jego oraz jej. Oznacza to, że druga strona “nie ma nic do gadania” na temat zarobionych oraz wydawanych pieniędzy przez drugą osobę. Najczęściej rozdzielność taka powstaje wraz z zapadnięciem wyroku rozwodowego. Oczywiście można wprowadzić rozdzielność majątkową także wcześniej – poprzez notariusza lub poprzez powództwo. Przepisy stwarzają możliwość orzeczenia rozdzielności z datą sprzed wniesienia powództwa pod warunkiem, że zaszły jakieś wyjątkowe okoliczności.
Nie zawsze jednak jest to możliwe. Taka sytuacja może nastąpić gdy nie owe osoby nie mieszkają już razem i nie podejmują wspólnie decyzji dotyczących finansów.
Po co i komu potrzebna jest rozdzielność majątkowa z datą wsteczną?
Jest to ważne gdy w sytuacji, jak dane osoby nie żyją już wspólnie i jeszcze przed rozwodem dokonują znaczących (w kwestii finansowych) zakupów – przykładem może być bardzo drogi samochód.
Drugą sytuacją jest ta, która będzie kompletnie inna – kwestia pożyczek. Gdy jedna strona zaciągnęła pożyczkę to, jeżeli nie ma rozdzielności majątkowej, jest ona wspólna.
Trzeba więc pamiętać, że istnieje coś takiego jak ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Po wszelkie porady prawne oraz prowadzenie spraw sądowych jako pełnomocnik zapraszamy do naszej Kancelarii Adwokackiej z Białegostoku, która ma ogromne doświadczenie w tego typu sprawach i do każdej z nich podchodzi z stu procentowym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Zapraszamy do kontaktu.