Czym jest prawo spadkowe?
Śmierć, a najbardziej śmierć osób bliskich, jest zawsze nieprzyjemnym tematem. Jednak warto jest zadbać o dziedziczenie za swojego życia. Prawo spadkowe w Polsce jest dosyć skomplikowane i możemy je “uprościć” za pomocą testamentu. Bez testamentu majątek każdej osoby zostanie przekazany bliskim z konkretnym podziałem procentowym. Pierwsi w kolejności są zstępni (są to dzieci, wnuki itd.) oraz współmałżonek. Dopiero w przypadku, że jeżeli taki osoby nie istnieją (małżeństwo nie posiada dzieci lub ktoś jest osobą niezamężną) to drudzy w kolejności są rodzice, rodzeństwo oraz inni najbliżsi krewni. Nie możemy też zapomnieć, że spadek to nie tylko dobra materialne. Wraz ze spadkiem przychodzą konkretne prawa i obowiązki. W takiej masie spadkowej można odziedziczyć także spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub firmę (jeżeli nie była to jednoosobowa działalność gospodarcza) czy nawet długi. W tym ostatnim przypadku możemy złożyć odpowiednie oświadczenie i zrzekniemy się prawa i obowiązków związanych z spadkiem. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że dziedziczyć mogą także osoby nieletnie. Oczywiście pamiętajmy także, że taka osoba nie może rozporządzać swoim majątkiem w sposób samodzielny. Wtedy prawo te przysługuje jego opiekunom prawnym. Prawo te osoba odzyskuje po osiągnięciu pełnoletności.
Dziedziczenie testamentowe jest nad dziedziczeniem ustawowym
Bardzo ważną kwestią w dziedziczeniu jest priorytet. Dziedziczenie ustawowe jest po dziedziczeniu testamentowym. Jest to jednoznaczne z tym, że zasady, które opisaliśmy powyżej dotyczą jedynie sytuacji, w której nie ma spisanego testamentu. W Polsce testament nie jest obowiązkiem – jego spisanie jest dobrowolne. Wtedy określamy dokładnie jak chcemy aby wyglądało dziedziczenie. O testamencie i co musi on zawierać aby był poprawny pod kątem prawnym pisaliśmy na naszym blogu. Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem.
Kiedy testament jest nieważny?
Wspomnimy jednak tutaj o sytuacjach, gdy testament jest nieważny. Pierwszym przykładem jest sytuacja, w której został sporządzony pod wpływem błędu oraz istnieje uzasadnione przypuszczenie, że w przeciwnym wypadku testament by nie powstał lub zawierałby inne informacje. Drugim przypadkiem jest groźba pod którą został spisany testament. Trzecią sytuacją jest stan wyłączający świadome lub swobodne powzięcie decyzji i wyrażanie woli przez spadkodawcę.
Dziękujemy serdecznie za lekturę. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką z Białegostoku, w której możemy podjąć współpracę na miejscu oraz zdalnie – za pomocą maila i telefonu. Dzięki temu nie ogranicza nas geografia i pandemia.