Adwokat Białystok | Kancelaria Adwokacka Sylwia Tokarzewska

Czym jest konkubinat? – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Czym jest konkubinat? - Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Czym jest konkubinat? – Białystok Adwokat Sylwia Tokarzewska-Cybulko

Na łamach naszego bloga bardzo często można przeczytać artykuły związane z prawem rodzinnym. Nie inaczej jest dzisiaj, gdyż chcielibyśmy poruszyć temat konkubinatu? Czym on jest i co się z nim wiąże? Zapraszamy do lektury nowego wpisu na blogu Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku, która prowadzone jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Warto przeczytać tekst napisany przez adwokatów cechujących się doświadczeniem oraz profesjonalizmem.

Czym jest konkubinat?

Często można usłyszeć – konkubinat to takie małżeństwo bez papierka. Jest to błędne założenie. Patrząc na definicję konkubinatu to jest to nieformalny związek dwojga wolnych ludzi. Konkubenci żyją ze sobą jakby byli w związku małżeńskim więc łączy ich związek emocjonalny, finansowy oraz gospodarczy. Osoby takie mieszkają wspólnie oraz wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe. Zakończenie takiego związku nie wymaga rozwodu. Gdy to czytamy może się wydawać, że to bardzo wygodne rozwiązanie i w razie nieukładania się w związku można po prostu się rozstać. Problemy pojawiają się jednak w sytuacji gdy wszystko jest dobrze, a nagle pojawia się na przykład choroba lub śmierć konkubenta. Kłopoty te wynikają z braku formalizacji związku. Pamiętajmy, że w przypadku takiej tragedii do druga osoba nie posiada żadnych praw do kontaktu czy czynności prawnych związanych z drugą stroną konkubinatu.

Jakie prawa mają osoby żyjące w konkubinacie?

Mimo, że osoby żyjące w konkubinacie prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe to zakupione rzeczy w trakcie takiego związku należą do osoby, która ową rzecz kupiła i nie są wspólne. Nie funkcjonuje tutaj wspólność majątkowa, która zarezerwowana jedynie dla osób w związku małżeńskim. W przypadku gdy osoby żyjące w konkubinacie dokonują wspólnie jakiegoś zakupu to wchodzi zasada klasycznej współwłasności. Każda osoba ma prawa do tej rzeczy zależnie od tego jaki procent wartości na nią wyłożyła. Musimy mieć także w głowie, że nie żyjąc w konkubinacie nie obejmuje nas ustawa alimentacyjna, więc niezależnie od tego jak wygląda nasze życie to po zakończeniu takiego związku nie ma możliwości ubiegania się o alimenty.

Konkubinat, a dziedziczenie

W przypadku małżeństwa w mocy jest ustawa, która sankcjonuje to, że współmałżonek dziedziczy po drugiej połówce. Pamiętajmy, że bez spisanego testamentu to partnerzy żyjący ze sobą w konkubinacie nie dziedziczą po sobie. W takiej sytuacji warto jest spisać taki testament u notariusza z pomocą doświadczonego adwokata. Pozwoli to na minimalizację kłopotów w późniejszym etapie życia już bez drugiej strony związku.

Dziękujemy serdecznie za lekturę. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Państwu to czym jest konkubinat i jakie niesie za sobą różnice prawne względem małżeństwa. Gdy decydujemy się na taki związek warto jest porozmawiać z doświadczonym i profesjonalnym adwokatem, który pomoże nam zabezpieczyć nasze sprawy w przypadku jakiejś tragedii. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą Białostocką Kancelarią Adwokacką, która prowadzona jest przez mecenas Sylwię Tokarzewską-Cybulko. Współpracę możemy podjąć na miejscu w Białymstoku oraz w sposób zdalny. Dzięki temu nie ogranicza nas żadna sytuacja, ani geografia. Zapraszamy!

O autorze: Sylwia Tokarzewska

Leaderem Kancelarii jest adwokat Sylwia Tokarzewska, która jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2010 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Białymstoku (numer wpisu: 578). Właściciel Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Białymstoku. Od 2015 r. posiada uprawnienia mediatora sądowego.
Scroll to Top