W jakim przypadku stosuje się skargę pauliańską?
Wyobraźmy sobie dłużnika, który posiada pewien majątek, którego się wyzbywa w związku z niechybną egzekucją długów. Sposób na “pozbycie się” majątku to na przykład sprzedaż w zaniżonej cenie lub darowizny. Takie stan rzeczy wpływa na pogorszenie sytuacji wierzyciela ponieważ jego szanse na odzyskanie długu maleją. Właśnie w takiej sytuacji można zastosować instytucję skargi pauliańskiej.
Czym jest skarga pauliańska?
Samym clue skargi pauliańskiej jest pojawienie się możliwości dochodzenia swoich roszczeń w sytuacji gdy czynności prawne dłużnika spowodowały uzyskanie korzyści majątkowych przez osoby trzecie. W takiej sytuacji to wierzyciel jest osobą pokrzywdzoną i ma ona prawo do żądania uznania wcześniej wspomnianych czynności prawnych jako bezskuteczną w stosunku do niego. Ma to miejsce gdy dłużnik działał w sposób świadomy i chciał doprowadzić do pokrzywdzenia wierzyciela. Ważnym elementem jest to, że osoba trzecia o tym wiedziała lub gdyby zachowała należytą staranność to mogła się o tym dowiedzieć.
Przesłanki do skargi pauliańskiej
Podsumowując – aby skarga pauliańska miała rację bytu to muszą zajść pewne przesłanki. Są to takie elementy jak – dokonanie pewnych czynności prawnych przez dłużnika – na przykład darowizna w postaci nieruchomości. Czynność ta doprowadziła do pokrzywdzenia wierzyciela z powodu braku wypłacalności dłużnika. Osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową dzięki dłużnikowi. Osoba ta miała świadomość zaistniałej sytuacji lub mogła się tego dowiedzieć. Aby skarga pauliańska była zasadna muszą zajść wszystkie wymienione przesłanki.
Jakie elementy posiada skarga pauliańska?
Na samym początku tego akapitu przedstawimy Państwu najważniejszy element prawidłowo sformułowanej skargi w postaci pozwu. Jest to żądanie uznania czynności za bezskuteczną między wierzycielem, a dłużnikiem. W sytuacji gdy osoba trzecia – ta, która uzyskała korzyść majątkową – zdążyła już nią rozporządzić to powództwo powinno być kierowane bezpośrednio do osoby kupującej lub przyjmującej. Jednak gdy osoba czwarta wiedziała o zaistniałej sytuacji lub otrzymała korzyść nieodpłatnie to można uznać czynności prawne za bezskuteczne. Niesamowicie ważną kwestią jest to, że warto zawrzeć w pozwie wniosek o udzielenie zabezpieczenia. Takim zabezpieczeniem może być wniosek o zakazie zbyciu rzeczy. Pozew oraz całość skargi pauliańskiej dobrze jest oddać w ręce doświadczonego oraz profesjonalnego adwokata, który pozwoli nam na zwiększenie możliwości odzyskania długu.
Jeżeli szukają Państwo właśnie takiego profesjonalnego adwokata z dużym doświadczeniem to zapraszamy do naszej Białostockiej Kancelarii Adwokackiej. Nasz zespół na czele z mecenas Sylwią Tokarzewską pomógł ludziom w niezliczonej ilości spraw, lecz do każdej z nich podchodzimy w sposób indywidualny. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawiania się na konsultacje prawne.